BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb mankót kapott az infláció elleni háború

Utoljára két és fél éve nőttek ilyen alacsony mértékben az iparban a termelői árak, ezzel óriási támaszt kapott a drágulás elleni csata. Ami októberben a fogyasztói árak esetében várhatóan összejön, az az iparban már júniusban megvalósult.

Júniusban az ipari termelői árak átlagosan 6,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest, ilyen alacsony mértékben két és fél éve nem nőttek a feldolgozóiparban az árak – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfő reggel közölt adataiból.

Fotó: Molnár Péter

Hónapról hónapra csökken az inflációs ütem, bár az élelmiszereknél még nem látványos ez a javulás, ott 28 százalék volt júniusban, az iparban már megvalósult az egy számjegyű mérték. 

Mindez azért lényeges, mert ha a feldolgozóiparban mérséklődik az árnyomás, az előbb-utóbb a fogyasztói árakra is hatással lehet.

Ennek egyébként már látni a nyomát, júliusban minden jel szerint már bőven 20 százalék alatt lehetett a drágulás, a Világgazdaságnak nyilatkozó elemző 18,4 százalékra saccolta, ami a következő hónapokban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint 2-3 százalékponttal tovább mérséklődhet, így jó eséllyel szeptemberre 11-12 százalékra, októberre 10 százalék alá süllyedhet, amivel összezárulhat az olló a régiós és hazai mutatók között. 

 

A képet mindig árnyalja az ipari infláció esetén, hogy a belföldi értékesítés árai 29,8 százalékkal nőttek, az exportértékesítéséi 5,0 százalékkal mérséklődtek. A KSH is kiemeli, hogy a nagy eltérést elsősorban az okozta, hogy az – alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő – energiaipar belföldi értékesítési árai jóval meghaladták az egy évvel korábbiakat, miközben az export értékesítési árai már csökkentek. Az ipari termelői árak alakulásában az alapanyagok drágulása és az előállítási költségek emelkedése, továbbá a forint euróval szembeni erősödése is szerepet játszott. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 2,4, az exportértékesítésiek 0,7 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 1,3 százalékkal mérséklődtek. 

Ezzel együtt a kormány további lépéseket tervez a jövőben, amelyek ugyancsak az árak letörését eredményezi, ilyen az augusztustól 10-ről 15 százalékra emelkedő kötelező akciós arány, az árufigyelő adatbázis fejlesztése vagy a Gazdasági Versenyhivatal ellenőrzéseinek kiterjesztése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.