Önálló Compliance Osztályt hozott létre a Debreceni Egyetem annak érdekében, hogy eredményesebb lehessen az üzleti szektorban. A megfelelési rendszer aktualitásait és új kihívásait október 17-én az I. Compliance Konferencián tekinthetik át az oktatásban és az üzleti szektorban érintett szakemberek a Debreceni Egyetemen.
Mivel a jogi környezet országonként és nemzetközi szinten is folyamatosan változik, amihez a vállalati és az üzleti szektornak alkalmazkodnia kell. Ezt segíti a compliance rendszer, ami eredményesebb működéshez vezethet.
A Debreceni Egyetem a modellváltás hatására megjelent új gazdasági szemlélet miatt is abba az irányba fordult, hogy a versenyszektorban már bizonyított technológiákat, módszereket vezessen be
– erről a Debreceni Egyetem compliance igazgatója, Herman Zsuzsanna beszélt.
A compliance rendszer az Európai Unió mellett már Magyarországon is egyre jobban elterjed. A versenyképesség érdekében nélkülözhetetlen eleme kell legyen az üzleti életnek.
A Debreceni Egyetem lehet az első olyan felsőoktatási intézmény az országban, amely compliance kultúra kialakításába kezd a szervezeti egységeinél azért, hogy a jogszabályi és szabályozási változásokhoz szigorúan alkalmazkodva rugalmasabb modellben működhessen. Az új rendszer bevezetésének másik célja, hogy a Debreceni Egyetem példát mutasson a többi oktatási intézménynek. A compliance hálózat révén ugyanis erősödhet az intézmény megítélése, hosszú távon versenyképes és sikeres lehet az üzleti szektorban.
A compliance rendszer bevezetésének szükségességéről, feltételeiről, eredményeiről konferenciát rendez október 17-én a Debreceni Egyetem.
A tanácskozáson a hálózat kiépítésében érintett vállalatok képviselői osztják meg tapasztalataikat a résztvevőkkel, emellett az egyetem is bemutatja céljait, feladatait.
A compliance fogalma elsőre kissé bonyolultnak tűnhet. A szó tükörfordításban „megfelelést” jelent, egész pontosan a különböző jogi normáknak, és a cégek belső szabályzatának való megfelelést jelenti. Ezt a megfelelést nemcsak jogi oldalról kell érteni, hanem erkölcsi-etikai oldalról is. A compliance intézménye azért jött létre a vállalati életben, mivel a jogszabályoknak való „betű szerinti” megfelelés már nem mindig elég. Egy cég tarthatja magát a törvény szó szerinti szövegéhez, azonban így is meg van az esély arra, hogy jogos tevékenységével etikátlan módon működjön, ami hosszabb távon a vállalat működésére is visszaüthet.
A compliance lényegét úgy is lehet magyarázni, hogy jogi oldalról a jogszabályoknak való megfelelést, vagyis a „mit kell tenni” és „mit nem szabad tenni” kérdésekre ad választ. Emellett a compliance az etikai és erkölcsi oldalról a hogyan kérdést is megválaszolja.
Nagyon leegyszerűsítve a compliance szakemberek a vállalat működését vetik össze a jogszabályi környezettel, illetve a belső szabályozással és jelzik, ha valami jogszabályba ütközhet vagy etikai normát sérthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.