Megfelelő a magyar bankok likviditási és finanszírozási helyzete, az elmúlt években hozott szabályok növelték a bankrendszer sokkellenálló képességét, így a jelenlegi bizonytalan makrogazdasági környezet mellett is stabilan tölti be gazdaságfinanszírozó szerepét a hazai bankrendszer – árulta el Szakács János, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) makroprudenciális politika főosztályának vezetője a szerdán megjelent friss, éves Makroprudenciális jelentést ismertetve a jegybank YouTube-csatornáján.
A legfrissebb jelentés a makroprudenciális tőkepufferek alakulásával, az adósságfékszabályok változásával, az éghajlatváltozás okozta potenciális pénzügyi rendszerkockázatokkal kiemelten foglalkozik és
az elsőlakás-vásárlók lakáshoz jutási lehetőségeinek támogatásához is javaslatokat fogalmaz meg a hitelfelvételhez szükséges minimális önerő csökkentésével.
Szakács kiemelte, hogy az anticiklikus tőkepufferráta meghatározása során vizsgált indikátorok rövid távon a rendszerkockázatok enyhülését jelzik, ezért az MNB egy évvel, 2024. július 1-jéig kitolta a tőkepuffer 0,5 százalékos szinten történő aktiválását.
A kereskedelmi ingatlanpiac kockázatai és volatilitása is nagyobb a lakóingatlanokénál, az ezzel kapcsolatos kockázatokra a nemzetközi szervezetek is felhívták a figyelmet, de az MNB már korábban alkalmazott erre egy eszközt, a rendszerkockázati tőkepuffert, azonban ezt 2020-ban a koronavírus-járvány hatására felfüggesztette, azonban most ismét aktiválja. A tőkepufferek 2024-re érik el végleges szintjüket vagy aktiválódnak újra.
Január 1-jéig a bankoknak további 410 milliárd forintnyi veszteségviselő (MREL) tőkét kell bevonniuk, alapvetően kötvénykibocsátás segítségével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.