Élete során minden nyolc-kilencedik nőt érint a mellrák, ami már rég nem gyilkos kór, hiszen időben felismerve és kezelve túlnyomórészt, 85-95 százalékban sikeresen gyógyítható – hangsúlyozta Tóth Krisztina, az Egészség Hídja Összefogás az Egészségért a Mellrák Ellen Egyesület alelnöke. A mellrák hónapja alkalmából rendezett sajtójékoztatón elhangzott, hogy október 8-án vasárnap öltözik rózsaszínbe a felújított Lánchíd és a Szabadság-szobor, hogy délutáni városi sétával figyelmeztessenek az életmentő szűrés fontosságára.
A 18–45 év közötti korosztályban az önvizsgálat fontosságát szokták kihangsúlyozni, a 45–65 év közöttieknek pedig teljesen ingyenesen áll rendelkezésükre a népegészségügyi célú mammográfiás szűrés Magyarországon.
Kormányzati szándék és a betegszervezetek régi kérése is, hogy az ingyenes szűréseket már negyvenéves kortól biztosítsák,
ugyanis drasztikusan emelkedik a fiatal, 50 év alatti emlődaganatosok száma. Fontos lenne a 65 felettiek ingyenes szűrése is. A szűrésekre behívottak 40 százaléka vesz részt a vizsgálaton, 30 százalékuk pedig már előzmények miatt jár szűrésre.
Magyarországon 2019-ben 9769 főt szűrtek ki emlődaganattal, 2020-ban pedig 8046-ot. A mellrákosok 0,5-1 százaléka férfi, esetükben a betegség agresszívebb.
A 2010-es években nem nőtt a mellrákos esetek száma, de nőtt a betegek körében a fiatalok részaránya, ugyanis
30 százalékkal több 50 év alattit diagnosztizáltak az emlődaganat valamelyik típusával.
Állami szervezetek statisztikái szerint 2011 és 2019 között 72 ezerről 103 ezerre nőtt a betegek száma. Becslések szerint világszerte 2,3 millióan, közülük 528 ezer fiatal, 45 év alatti nő él mellrákkal. A WHO legfrissebb, 2020-as adatai szerint világszerte 685 ezer haláleset történt a mellrákhoz kapcsolódóan. Magyarországon évente kétezer nő hal meg emlődaganatban és szövődményeiben.
A modern terápiáknak köszönhetően folyamatosan javulnak a túlélési esélyek, de ehhez elengedhetetlen, hogy a beteg minél előbb bekerüljön az egészségügyi ellátórendszerbe, és a lehető leggyorsabban megkapja a szükséges ellátást.
Az új terápiák az életminőségben is javulást hoztak, a betegség típusától függően
már nem a kemoterápia az egyetlen módja a gyógyulásnak
– szögezte le a tájékoztatón Mühl Dorottya, a Semmelweis Belgyógyászati és Onkológiai Klinika szakorvosa.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb ajánlása szerint a gyógyulás és a biztonságos betegellátás érdekében minél jobban be kell vonni a saját egészségét érintő döntésekbe a beteget is, és fontos, hogy a beteg mindig tudja és tájékozott legyen azzal kapcsolatban, hogy mi, mikor, miért történik vele. Emellett a családtagokkal, betegszervezetekkel való intenzívebb együttműködés is javítja a megértést és a partneri viszony kialakulását orvos és beteg között, növelve a terápia sikerét.
A terápiák sikerességét nagyban befolyásolja a betegek terápiahűsége és az orvos-beteg kommunikáció minősége
– hangsúlyozta Balázs Máté Ádám, a Semmelweis Belgyógyászati és Onkológiai Klinika rezidens orvosa.
Rózsaszínbe öltözik a Lánchíd isOktóber a mellrák, illetve a mellrák elleni küzdelem hónapja, amire emlékeztetve több mint húsz éve szervez figyelemfelhívó sétát az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen az Egészségért egyesület. Idén október 8-án, vasárnap várják az érintetteket, betegeket, gyógyultakat, családtagokat a délutáni előadásaikra és az este 7-kor induló sétájukra a felújított, rózsaszínbe öltöző Lánchídon. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.