Remekelnek a tudományos egyetemeink: a Semmelweis rangos nemzetközi eseményen mutathatta be tudományos és oktatási tevékenységét, miközben a daganatos gyermekek későbbi gyermekvállalását segítő új eljárással büszkélkedhet, Pécsett pedig a legmodernebb sugárterápiás készülékkel bővült az eszközpark, amely ugyancsak a daganatos betegek kezelését javítja.
Londonba a Semmelweis küldöttségét dr. Merkely Béla vezette, aki az idei magyar Nobel-díjasokra, dr. Karikó Katalinra és dr. Krausz Ferencre utalva kezdte beszédét: „Sikerük a magyar tudományra is felhívja a figyelmet. És még egy dologra: az együttműködés fontosságára. Ha tudásunkat megosztjuk és összehangoljuk nemzetközi partnereinkkel, kutatásainkat hatékonyabbá tehetjük, és ezáltal kiemelkedő eredményeket érhetünk el.”
Hozzátette: a Semmelweis többek között a Harvarddal, a Karolinska Intézettel (másképpen a Svéd Orvostudományi Egyetemmel) és a Birminghami Egyetemmel is együttműködésben áll.
Merkely a Felsőoktatási evolúció: Kihívások, trendek és innováció – Kihívások találkozása az akadémiai és tudományos együttműködés elősegítésével címmel ellátott kerekasztal-beszélgetésen is részt vett, méghozzá a alábbi nemzetközi szaktekintélyek társaságában:
Ezek után a Semmelweis nevében dr. Tárnoki Ádám és dr. Tárnoki Dávid ikerkutató, a Magyar Ikerregiszter alapítói ismertették legújabb eredményeiket a bélrendszer egészsége és a neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór közötti lehetséges összefüggésekről.
Az már hazai fejlemény, hogy Magyarországon először a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján olyan eljárást képesek már végezni, amivel a daganatos gyermekek későbbi saját gyermekvállalását segítik.
A köldökön keresztül távolítjuk el a jobb-vagy bal oldali petefészket, vagy annak egy részét
– nyilatkozta dr. Sükösd Zita, a Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének szakorvosa. Az első műtéteket végző sebész kifejtette, hogy a gyermeki szervezet minél kisebb terhelése miatt csak három kis vágást ejtenek a bőrön, és hosszú, vékony műszerek segítségével távolítják el a petefészket úgy, hogy a petevezetéket nem sértik.
A szövetet az egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának Asszisztált Reprodukciós Osztályán több darabra osztják, lefagyasztják, és folyékony nitrogéngőzben tárolják mínusz 196 Celsius-fokon a beteg 25 éves koráig, ami szükség esetén utána ötévenként meghosszabbítható. Amikor eljön az idő, a petefészket visszaültetik a hasüregbe.
A Semmelweis Egyetem tájékoztatója szerint a gyermekkori daganatos megbetegedésekkor bizonyos gyógyítókezelések (kemo- és sugárterápia, csontvelő-transzplantáció) mellékhatása a petefészek elégtelen működéséhez, hormonális zavarokhoz, végül meddőséghez vezethet. Ezt kerülik ki a petefészek-eltávolítással és -fagyasztással, aminek Nyugat-Európában és Amerikában nagyon jók a tapasztalatai.
Ez az eljárás itthon csak a felnőttek számára volt elérhető, de az elmúlt hónapokban öt beavatkozást elvégeztek már gyermekkorú betegeknél is.
Dr. Erdélyi Dániel, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének hematológusa elmondta, hogy az engedély csak a meddőség magas kockázatával járó kezelések előtt teszi lehetővé ezt a beavatkozást, ezért becslése szerint évente húsz-harminc beteget tudnak majd beemelni a programba. Nagy előny viszont, hogy egynapos sebészeti eljárás után aznap vagy másnap hazamehet a beteg, ráadásul a beavatkozás után nem marad látható heg.
Ugyancsak a daganatos betegek kezeléséhez nyújt korszerű segítséget az a sugárterápiás eszköz, amelyet a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központ Onkoterápiás Intézete szerzett be.
Ez a Varian Halcyon kis energiájú lineáris gyorsítóeszköz, amely dr. Sebestyén Andor, a klinikai központ elnöke szerint kisebb területet foglal, csendesebben működik, ezáltal a betegek szempontjából komfortosabb, biztonságosabb, hiszen kisebb sugárterheléssel jár, és gyorsabban működik, mint az elődje, így napi szinten több beteget tudnak ellátni, magasabb színvonalon és nagyobb betegbiztonság mellett.
A teljes fejlesztés 1,6 milliárd forintba került, amihez 800 millió forinttal járult hozzá a PTE, a másik 800 millió pedig hazai kormányzati, illetve EU-s forrásól származik.
Sebestyén Andor elmondta, hogy a fekvő- és járóbeteg-ellátásban évente több mint 8000 sugárterápiás ellátási esemény történik. A PTE KK Onkoterápiás Intézetében éves szinten több mint 1500 beteget kezelnek sugárterápiás módszerrel, napi szinten pedig mintegy 300-400 beteg ellátását végzik el.
Élmezőnyben az oktatási rangsorban isMindkét intézmény, a Semmelweis Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem is jól szerepelt a HVG idei kutatásában, így előkelő helyen állnak a hazai felsőoktatási intézmények frissen összeállított minőségi rangsorában. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.