Fontos mérföldkőhöz érkezett októberben az infláció, a 9,9 százalékos érték mögött több kedvező meglepetés is áll. Ami az eddigi elemzésekből is kiderül, a 10 százalék alatti értéket úgy sikerült elérni, hogy a havi ütemű drágulás megállt, így az éves adat is kedvező tudott lenni. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője lapunknak azt mondta, az egyik meglepetést az élelmiszerek árának csökkenése jelentette. Ezen belül érezhetően olcsóbb lett a zöldség-gyümölcs, amiben az erősebb forintárfolyamnak és az energiaárak csökkenésének is lehetett szerepe. Az elemző szerint pontosan emiatt lehetett az októberi inflációs adatnál még kedvezőbb a nyugdíjas infláció 9,1 százalékos mértéke, ugyanis a nyugdíjas fogyasztói kosárban hangsúlyosabb tételt képviselnek az élelmiszerárak és a háztartási energia. Az idősek így pénteken két jó hírt is kaptak, a nyugdíjas infláció mértéke mellett a másik az, hogy átlagosan közel 80 ezer forinttal több pénz érkezik ebben a hónapban nekik.
Az élelmiszerárakon belül kiemelhető még Németh Dávid szerint a tejtermékek árának csökkenése, bár elsőre nem tűnik látványosnak. Hozzátette még, pozitív trend az is, hogy a feldolgozatlan élelmiszer ára csökkent, mert ez kihat a feldolgozottakra is. A pozitív árváltozásban ezeken kívül szerepe lehetett még az árfigyelőnek is, amelynek hatására a szereplők nem voltak érdekeltek az áremelésben. Ugyanakkor a belső kereslet, a kiskereskedelmi forgalom még mindig kedvezőtlen adatokat mutat, és a kedvezőtlen tényezők között említette az elemző a szolgáltatások árát is.
Ami a közeljövő kilátásait illeti, Németh Dávid úgy véli, a következő egy-két hónapban nem várható negatív változás, sőt folytatódhat is a kedvező tendencia, év végére 7, még kedvezőbb esetben 6,5 százalékra is eshet az infláció mértéke. Ezt erősítheti az is, ha a mértékadó Brent nyersolaj ára év végéig a jelenlegi 80 dolláros szint körül marad, ami az üzemanyagok árára gyakorol kedvező hatást. Ez a tétel egyébként szintén kedvezőbben alakult a vártnál Németh Dávid szerint, és ugyancsak szerepe van abban, hogy 10 százalék alatti szintre kerülhetett az infláció, emellett a tűzifa ára is csökkent.
Jövőre több tényező is befolyásolhatja az inflációt. Meghatározók lehetnek az év eleji átárazások, amelyek az idei adatokat veszik alapul, például az autópálya-matrica, az üzemanyagok jövedéki adójának változása, illetve a palackok kötelező visszaváltása. Ugyanakkor a minimálbér jelentősen emelkedik jövőre, a magánszektorban is tízszázalékos béremelés várható, ezenfelül, ahogyan írtuk, már nőnek az átlagkeresetek, amire egyébként több elemzői várakozás is utal. A reálbér-emelkedés élénkítheti a fogyasztást, a növekvő kereslet pedig megakaszthatja az infláció lassulásának folyamatát. A következő egy-két hónapban ettől azonban még nem kell tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.