BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem csak élvezet a kávézás, komoly felelősség is terheli a kortyolgatókat

Kevesen tudják, hogy nem az eszpresszógép gyártása vagy energiafogyasztása van a legnagyobb hatással a környezetre, hanem maga a kávé előállítása, így a környezeti terhelést is ezen keresztül lehet csökkenteni. Aki nemcsak az ízeket és illatokat kívánja kiélvezni, hanem a fenntarthatóságra is figyelne, keresse a speciális védjeggyel ellátott termékeket, de a pazarlás kerülése is betonbiztos tipp.

Elsőre meglepő lehet, de nem az eszpresszógép gyártása vagy energiafogyasztása van a legnagyobb hatással a környezetre, hanem a kávé előállítása. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) a Forbrugerradet Taenk dán fogyasztóvédelmi szervezettel partnerségben egy életciklus-elemzésen keresztül vizsgálta a kávézás fenntarthatósági vetületeit.

People,Drinking,Coffee,High,Angle,View
Meglepő, de nem az eszpresszógép gyártása vagy energiafogyasztása van a legnagyobb hatással a környezetre, hanem a kávé előállítása.
Fotó: Shutterstock

Amikor egy csésze eszpresszót elkészítünk, az a környezetre több szempontból is hatással van. 

Először is a készülék gyártását és szállítását kell figyelembe venni, továbbá elektromos áramot, vizet és kávét használunk a főzéshez, amelyek mind különböző módon hatnak a környezetre. 

Ennek megfelelően a Forbrugerradet Taenk életciklus-elemzése az alábbi paraméterekből indult ki: 

  • Évente 1133 csésze eszpresszót főzünk, ami napi 3,1 csészének felel meg. 
  • Kilenc gramm kávét használunk egy csésze eszpresszóhoz. 
  • Egy eszpresszógép élettartama öt év és hét hónap. 
  • A teljes kávéfogyasztás a gép élettartamára 57,09 kilogramm. 
  • A teljes vízfogyasztás a gép élettartamára 253,71 liter. 
  • A teljes energiafogyasztás a gép élettartamára 165,94 kilowattóra. 

Nem mindegy, hogy tejjel vagy anélkül

Az eszpresszógépek életciklusának elemzése azt mutatja, hogy ha öt és fél éven keresztül naponta 3,1 csésze eszpresszót készítünk, és csészénként kilenc gramm kávét használunk, akkor a kávé a teljes környezeti hatás 86 százalékát teszi ki, míg az eszpresszógép gyártása 9 százalékát. 

Breakfast,At,Home,Fresh,Espresso,Coffee,From,The,Classic,Italian
A tejes kávé környezetterhelőbb, mint a tiszta eszpresszó, mivel a tej felmelegítéséhez energiára van szükség, és maga a tej is meglehetősen nagy környezeti hatással bír.
Fotó: Shutterstock

Ebből kiindulva azt mondhatjuk, hogy ha korlátozni szeretnénk a kávéfogyasztásunk környezeti hatását, a legjobb megoldás az, ha kevesebb kávét iszunk, vagy kisebb mennyiségű kávét használunk fel egy csészéhez. 

Az eszpresszógép kiváló választás a filteres kávégépekkel szemben, mert jellemzően nem pazarolunk, hanem az összes elkészített kávét megisszuk

– hívja fel a figyelmet a TVE munkatársa. 

Majd Dénes Júlia arra is kitér, hogy mi változik, ha tejet is adunk hozzá. Nyilvánvaló, hogy a tejes kávé környezetterhelőbb, mint a tiszta eszpresszó, mivel a tej felmelegítéséhez energiára van szükség, és maga a tej is meglehetősen nagy környezeti hatással bír. 

A kávé a legnagyobb költség is 

Bár a teljesen automata eszpresszógépek drágák, a kávé ára rövid idő alatt meghaladhatja a gépét, attól függően, hogy mennyire drága kávét fogyasztunk. Ha naponta körülbelül három csésze eszpresszót készítünk, kilenc gramm kávéval, akkor ez évente 30 ezer és 120 ezer forint közötti költség, attól függően, hogy olcsó vagy drága eszpresszókávét használunk. 

Professional,Handmade,Coffee,Roasting,Process
A kávébab és az eszpresszógép árához képest az energiafogyasztás nem nagy anyagi teher
Fotó: Shutterstock

Ha az átlagos kávéfogyasztás több vagy kevesebb, mint napi három csésze kávé, a költségek természetesen változnak. 

A kávébab és az eszpresszógép árához képest az energiafogyasztás nem nagy anyagi teher. 

Maradva a napi három csésze kávénál, energiafogyasztást tekintve az éves költség 70 forint per kilowattóra ár mellett 650 és 2500 forint között van, a gép energiafogyasztásától függően. 

Mit lehet tenni a fenntarthatóbb kávézásért? 

Íme a hét leghatékonyabb dolog, amit megtehetünk a fenntarthatóbb kávéfogyasztás érdekében: 

  • Fogyasztóként a kávétermesztés kedvezőtlen társadalmi és környezeti hatásainak csökkentését úgy valósíthatjuk meg leghatékonyabban, ha minősített kávét vásárolunk. Ezt garantálja a Fairtrade védjegy, amelyről ma már sok információ elérhető itthon is. 
  • Tanuljuk meg, hogyan kell helyesen adagolni a kávét: még mindig jobb, ha kapszulát használunk, mint ha túladagolnák a kávét. A kapszula lábnyoma ugyanis a szén-dioxid-lábnyom 8 százalékát teszi ki, míg a kávé 50 százalékának elpazarlása 30 százalékkal növeli a szén-dioxid-lábnyomot. 
  • Annyi kávét készítsünk, amennyit biztosan megiszunk. Így elkerülhetjük a pazarlást. 
  • Kevés tejet adjunk a kávéhoz, vagy ne használjunk tejet, de a legjobb, ha áttérünk a növényi tejekre: a növényi tejek környezeti lábnyoma kisebb, mint a tehéntejé. 
  • Mossuk ki a csészénket hideg vízzel, vagy tegyük a mosogatógépbe, azt pedig csak teljesen megtöltve indítsunk el! Ha a csészét kézzel, forró vízzel mossuk, az a kávéfogyasztás teljes szén-dioxid-lábnyomának akár a negyedét is kiteheti. 
  • Válasszunk olyan kávéfőzőt, amely kevesebb áramot fogyaszt. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.