A hatvanas évektől kezdve folyamatosan veszített Hajdúhadház a termőterületéből, köszönhetően a tsz-esítésnek. Mára már csak 10-12 hektár maradt, ebből egy hektár az önkormányzaté. A helyi lakosoknak a környező településeken is vannak földjeik, a feldolgozás pedig kizárólag Hajdúhadházon zajlik – mondta Szőllős László, termelő, egyben Hajdúhadház alpolgármestere a Haon.hu-nak.
Hozzátette, 2008-ban Géczi László egyetemi tanszékvezetővel közösen fogtak neki a nemesítésnek a Nyíregyházi Főiskolán, a káposzta nagyon szigorú szelekción esett át. Ennek eredményeként 2014 óta államilag elismert tájfajta lett a Hadházi lapos káposzta, bekerült a fajtajegyzékbe, és egyre nagyobb a kereslet iránta.
Különleges minőségének és könnyű termeszthetőségének köszönheti, hogy nagyon sokan szeretik, cukortartalma magas, ami miatt a savanyítása során sok sav keletkezik,
ennek köszönhetően kevesebb sót kell felhasználni az eljáráshoz.
Ugyancsak a cukortartalma miatt kell hamar feldolgozni, és nem sokáig áll el, a termőterületét illetően pedig elmondható, kétszer akkora területre van szüksége ugyanazon mennyiséghez, mint más káposztafajtáknak. Csak odafigyeléssel és gondoskodással érhető el jó minőség, derül még ki a lap cikkéből, ahogyan az is, hogy a hagyományápolásból a település vezetése is kiveszi a részét. A Hadházi lapos a belőle készíthető sokféle étel okán is elnyerte elnyerte a HÍR (Hagyományok-Ízek-Régiók) védjegyet is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.