Az elmúlt időszakban a bankbetétek újra népszerűvé váltak Magyarországon annak ellenére, hogy a kamataikat kétféle állami elvonás is terheli. A népszerűség oka, hogy több bank is beszállt a magas infláció kiváltotta kamatversenybe, és a két számjegyű tartományig pörgették fel a kamataikat. A legfontosabb szempontok kiválasztásában Gergely Péter, a BiztosDöntés alapítója, pénzügyi szakértője adott útmutatást és hasznos tanácsokat.
A legfontosabb kritérium természetesen a kamat nagysága, de akik jól akarnak járni, azoknak arra is érdemes figyelniük, hogy a magas kamat mennyi ideig tart, és milyen feltételeket követel meg a befektetőtől. A piaci ajánlatok felmérését követően – amelyre a legalkalmasabb egy bankfüggetlen lekötöttbetét-kalkulátor – célszerű a szempontok figyelembevételével dönteni a befektetés helyéről.
Miközben évekig a padlón voltak a lekötött bankbetétek kamatai, és csak nagyítóval lehetett közöttük különbséget találni, ezek a megtakarítási konstrukciók ma ismét fontos helyet töltenek be a hazai pénzügyi piacon. „A megtakarítások biztonságos növekedését szolgálhatja a tartós befektetési számla (tbsz) , amelynek kamatait sem a szociális hozzájárulási adó (szocho), sem a kamatadó (személyi jövedelemadó) – öt pénzkivétel nélküli év után – nem terheli. A tbsz-re azonban nem helyezhető át minden egyes lekötött betét, azaz ha valakinek ez a szándéka, érdemes a banknál érdeklődni” – részletezte a szakértő.
Erre a kérdésre a válasz a mai várakozások szerint egyértelmű: csak rövid távon, azaz legfeljebb egy évig lesznek velünk a két számjegyű betétkamatok” – vélekedik Gergely Péter. Majd hozzáteszi: „Azért is célszerű most dönteni a befektetésről, mert a magas kamatajánlatok hamarosan kikopnak a piacról. Két bank már ki is szállt a két számjegyű kamatok világából, a Magyar Cetelem Bank és az Oberbank, a következő hónapokban pedig további követőkre lehet számítani.”
Mivel a monetáris tanács már megkezdte az irányadó ráta mérséklését, ezért az alapkamattól függő betétajánlatok e lépésekhez igazodva változnak: az alapkamat csökkenésével automatikusan egy számjegyűvé váltak vagy válhatnak a jövőben.
Végül, de nem utolsósorban befektetés előtt érdemes arról is tájékozódni, hogy a befektetési idő alatt a konstrukció kamata fix vagy változhat.
A legmagasabb kamatot most, november közepén az MBH Bank kínálja. A 12,25 százalékos jegybanki alapkamat időszakában az akciós 3 hónapos Kombinált Betétjük évi fix 12 százalékkal kamatozik. A betétesek ezt az ajánlatot akkor vehetik igénybe, ha az MBH Banknál vagy az MBH Befektetési Banknál 2023-as gyűjtőévű tbsz-szel rendelkeznek. Ebben a konstrukcióban a betétet a tbsz-re befizetett új forrásnak megfelelő összegben köthetik le legalább 100 ezer forint erejéig, vagy az új forrás maximális összegéig, de legfeljebb 19 999 999 forint. Ez a felső összeghatár – törvényi okok miatt – az összes következő betétlekötésre is érvényes.
A Gránit Banknál is elérhetők a két számjegyű kamatok. A Gránit KamatMax Plusz betét változó, jelenleg évi 10,25 százalékos kamatot kínál 13 hónapos futamidőre. A kamat a mindenkori jegybanki alapkamat 2 százalékkal csökkentett értéke. A magas kamat feltétele egy aktivált betéti bankkártya a Gránit Banknál. A minimálisan befektethető összeg 50 ezer forint, a maximum az ominózus 19 999 999 forint. Ugyancsak magas kamatot kínál a Gránit KamatMax betét, 6 hónapra évi 9 százalékot, amely viszont fix. Itt is 50 ezer forintot kell legalább lekötni, a magas kamat feltétele pedig havonta legalább 20 ezer forintos összértékű bankkártyás vásárlás, itt a felső határ 120 ezer forint.
A jól fizető termékek között szerepel még a Gránit eBank betét ajánlata, amely évi fix 8,5 százalékos kamatot kínál 3 hónapra legalább 50 ezer forinttól, és a Gránit Szimpla lekötött betét, amely évi fix 8 százalékot fizet. Az első ajánlat feltétele a teljeskörűen aktivált eBank (mobilalkalmazás) szolgáltatás, a második ajánlatnak viszont semmilyen feltétele sincs.
A MagNet Bank is kínál egy magas kamatozású betétet, ez a Prizma Forint Betét. Itt a kamat legalább 500 ezer forinttól évi fix 9,10 százalékos 3 hónapra, évi fix 8,30 százalékos 6 hónapra és évi fix 7,02 százalékos 12 hónapra. A konstrukcióban kizárólag új forrás helyezhető el, amely az ügyfél 2023. szeptember havi egyenlegéhez képest befizetett új összegből köthető le.
Az új forrásként leköthető összeget a MagNet Banknál viszont csökkenti a 2023. április 1-jétől lekötött, fennálló Prizma Forint és Aktív Plusz betétek összege.
A már 100 ezer forinttól is elérhető Aktív Plusz Közösségi Betét szintén magas kamatot fizet, amely évi fix 8,25 százalék 3 hónapra. Itt is új forrásra van szükség a betétlekötéshez, a feltételek a Prizma Forint Betétével azonosak. Ezenfelül aktivált MagNet Mobilbank szolgáltatás is szükséges hozzá, továbbá az első 3 hónapban havi 30 ezer forintos bankkártyás vásárlás. A betét az első 3 hónapot követően a jegybanki alapkamat 6,75 százalékkal csökkentett értékével kamatozik, amely jelenleg évi 5,5 százalék.
Az Erste Bank is beszállt a megtakarítók pénzéért folyó küzdelembe, de nem lekötött betéti ajánlattal, hanem egy teljes befektetésiportfólió-kínálattal, amelyből az ügyfél a megtakarítási szándékai szerint szabadon választhat. A hitelintézet 2023. november végéig futó megtakarítási kampányának egy külön aloldalt szentelt, amelyhez akár 45 ezer forintos díjjóváírási ajánlat is kapcsolódik. A befektetési lehetőségek között lakástakarék-megtakarítás, nyugdíjpénztári befektetés, Future befektetési csomag, devizakötvény, állampapír, Erste CélBetét megtakarítási számla és kötvénybefektetéssel kombinált lekötött betét választható szerteágazó hozamokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.