A belföldi és külföldi mobiltárcás fizetések értéke meghaladta a 711 milliárd forintot a harmadik negyedévben, ezzel a forgalom a másfélszeresére nőtt az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett pénzforgalmi statisztikáiból.
A belföldi bankkártyás vásárlások értéke ugyancsak tempósan, 17,3 százalékkal emelkedett éves összevetésben, meghaladva a 3736 milliárd forintot. Szintén jelentősen, 19,5 százalékkal – 669 milliárd forintra – emelkedett a külföldi kártyás vásárlások értéke is, ami jelentős részben a külföldről rendelt áruk elektronikus kifizetésének lehet köszönhető.
Figyelemre méltó azonban, hogy a belföldi kártyás készpénzfelvételek száma és értéke is csökkent valamelyest 2022 harmadik negyedévéhez képest, ami szintén a készpénz fokozatos visszaszorulására utal a pénzforgalmon belül.
Készpénz befizetésére viszont egyre szívesebben használják a magyarok a kártyáikat, illetve az ATM-eket: a befizetett összeg az idei év harmadik negyedére már 750 milliárd forint közelébe emelkedett.
Ami az infrastruktúrát illeti, figyelemre méltó, hogy a Magyarországon kibocsátott bankkártyák száma bő húszezerrel nőtt egy év alatt, és ezzel már stabilan meghaladja a tízmilliót. Ezen belül ugyanakkor a hitelkártyák számánál folytatódott az évek óta tartó, lassú csökkenés, és már alig több mint 1,1 milliót tart számon belőlük az MNB. A kereskedőknél működő POS-terminálok száma már meghaladja a 253 ezret, ami csaknem 25 ezerrel több az egy évvel korábbinál.
Az MNB statisztikáihoz mellékelt tájékoztató szerint 2023 harmadik negyedévében a magyarországi pénzforgalmi szolgáltatók által kibocsátott fizetési kártyákkal elkövetett
visszaélések száma több mint 2600 darabbal csökkent az előző negyedévhez képest, bár az összértékük növekedett, ahogy a bűnözők jellemzően egyre nagyobb értékű tranzakciókat kezdeményeznek a megszerzett kártyaadatokkal.
A kártyás visszaélések összértékéhez hasonlóan növekedett a kártya kibocsátói forgalomban leírt kár értéke, amelynek nagy része terhelődik az ügyfelekre. A negyedév során az összesen 6805 milliárd forint fizetési kártyás forgalomban az ügyfelekre terhelt kár 838 millió forint volt. A nem kártyás elektronikus pénzforgalomban (átutalás, beszedés) a visszaélések száma és értéke is növekedett, bár az összesen 7,1 milliárd forint ügyfelekre terhelt kár még így is elenyésző a teljes 420 ezermilliárd forint forgalomhoz képest. A visszaélések között továbbra is az adathalászattal, illetve személyes vagy azonosító adatok lopásával elkövetett visszaélések a legjellemzőbbek. Ezek mellett még nagyobb hányadot képviselnek a pszichológiai manipulációt alkalmazó visszaélések, illetve az ügyfelek mobiltárcájához, netbankjához, kereskedőhöz regisztrált kártyájához történő közvetlen hozzáféréssel elkövetett esetek.
Ezen esetek megelőzésében fontos szerepet kell hogy játszanak a pénzforgalmi szolgáltatók visszaélésszűrő rendszerei is
– emelte ki közleményében az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.