Eléggé gyászosan alakult az idei év a babaváró hitel szempontjából: 2023 első tíz hónapjában mindössze 197,2 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket az arra jogosult házaspárok, ami igen jelentős, 44,3 százalékos visszaesést tükröz az egy évvel korábbi volumenhez képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
Mindezek alapján a támogatott konstrukció az ötéves történetének eddigi leggyengébb évét zárhatja 2023-ban, hiszen a tavalyi 354,1 milliárd forintos szerződéses összeg eléréséhez közel 160 milliárd forintnyi kihelyezésre lenne szükség az év utolsó két hónapjában. Ez elvben nem is tűnhet elérhetetlennek, hiszen jövő januártól a szabályozás szigorodása nyomán jelentősen leszűkül a babaváró potenciális igénylőinek köre: ám a látványos véghajrá ellen szól, hogy bár a készülő változások már hónapok óta nyilvánosak, és a bankok is nagyon gáláns akciókkal igyekeznek új ügyfeleket szerezni, mégsem látszik a nagy felívelés a babaváró piacán.
Az MNB adatai szerint egyébként a babaváró hitel iránti kereslet némileg emelkedett az utóbbi hónapokban: az új szerződések összege októberben 29,3 milliárd forintot ért el, amely mind az egy hónappal korábbi 25,3 milliárdnál, mind a 2022. októberi 28,6 milliárdnál több.
Azzal együtt, hogy a babaváró iránt a 2020-as kihelyezési csúcs óta évről évre fokozatosan csökken a kereslet, az elmúlt években igen jelentős tényezővé vált a lakossági hitelpiacon. A jegybank statisztikái szerint a támogatott konstrukció állománya október végén meghaladta a 2025 milliárd forintot, ezzel már több mint 20 százalékát adja a lakossági hitelportfóliónak, és a lakáshitelek után a második legfontosabb terméknek számít (állomány alapján) a piacon.
Mindenesetre a támogatott konstrukció jövő évi kilátásai sem egyértelműen pozitívak, aminek nemcsak a szabályozás változása az oka, hanem az is, hogy a támogatott konstrukcióra jogosult házaspárok jelentős része már vett fel babaváró kölcsönt, az új, potenciális ügyfelek köre pedig lassan bővül: így a korábban megszokottnak számító, havi 40-50 milliárd forintnyi új szerződés elérésére igen kevés az esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.