BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beigazolódott, amitől féltünk: olyan pocsékul teljesít a német ipar, hogy ez a magyar gazdaságot is odavághatja

Nem véletlenül zuhant össze a magyar ipar és kivitel tavaly év végén: a német ipar decemberben három százalékkal esett vissza éves szinten, ráadásul a havi adatok is rosszabbak lettek a vártnál. Mindez azért is probléma, mert a hazai gazdaság egyre kevésbé tudja függetleníteni magát a német folyamatoktól.

Decemberben az előző havihoz képest szezonális és naptári kiigazítással 1,6 százalékkal csökkent az ipari termelés Németországban a vártnál szerényebb, 0,4 százalékos visszaesés helyett közölte a német statisztikai hivatal, a Destatis, hozzátéve, hogy ezzel már hetedik egymást követő hónapban mérséklődött az ipari kibocsátás.

Production of e-vehicles at VW in Zwickau
Fotó: AFP

Nem várható fellendülés idén

Az idén sem valószínű, hogy fellendülés lesz, tekintettel a magas kamatlábakra, a drága energia, a geopolitikai kockázatok és a visszafogott világgazdaság miatt.  

A koronavírus-járvány alatt felhalmozott megrendelések már régen feldolgozásra kerültek, hónapok óta pedig egyre kevesebb megrendelés érkezik

– értékelte az adatokat Jörg Krämer, a Commerzbank vezető közgazdásza, aki szerint egyelőre nincsenek jelei a trendfordulónak, a belföldről vezérelt fellendülés csak  az év későbbi szakaszában várható.

Bár decemberben az ipari megrendelések 8,9 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, három és fél év óta a leggyorsabb ütemben, de ez csak egy a kivételesen nagyszámú nagy megrendelésnek, például a repülőgépekre vonatkozó megrendeléseknek volt köszönhető. Összességében 2023-ban az új megrendelések 5,9 százalékkal zsugorodtak.

A magyar gazdaság is megérzi a német recessziót

Mindez magyarázatot ad arra, hogy miért jöttek a gyenge termelési adatok a héten a magyar gazdaságból:

Ahogy a hét elején írtunk róla, az Európai Unió húzógazdaságának gyengélkedése eddig is köztudomású volt, ám abban lehetett bízni, hogy a magyar gazdaság valamennyire függetleníteni tudja magát a német folyamatoktól. Hogy ez mennyire nem így van, annak tényét maga a nemzetgazdasági miniszter ismerte el, Nagy Márton a hét végén az Indexnek adott interjújában arról beszélt, hogy hiába javulnak a hazai bizalmi indexek, ha közben Németország recesszióba csúszik.

A magyar növekedés pedig függ a némettől, a visszaesésük hatással van ránk. A német gazdaság megtorpanása kezd megjelenni a magyar gazdaságban

– tette egyértelművé a tárcavezető. Mindez azért fájó, mert korábban a két ország ipari teljesítménye élesen elvált egymástól, ám a mostani adatok azt mutatják, hogy a kapcsolat továbbra is erőteljes, a kivitel 25 százaléka még mindig Németországba irányul, ebben persze a Kínába irányuló reexport is benne van.

Tehát a német gazdaság problémái és a recesszió hatásai is egyre inkább begyűrűznek a magyar gazdaságba.

A Világgazdaságnak nyilatkozó elemző felhívta rá a figyelmet, hogy a rendelésállomány a főbb feldolgozóipari ágazatokban nagyon meredeken csökken, a meglévő rendeléseket teljesítik, új megrendelések azonban egyre kevésbé futnak be, ami abból fakad, hogy továbbra is gyenge a külső kereslet az egész európai gazdaságban.

Fontos hozzátenni, hogy decemberi gyatra adatokban az is visszaköszönt, hogy az ilyenkor szokott éves karbantartást ekkor végezték el a nagy autógyárak, ez pedig okozhat olyan visszaesést az exportban és az iparban is, ami erősebb volt az átlagosnál. Ezzel együtt abban még lehet bízni, hogy a magyar export és az ipar magára talál az újonnan belépő kapacitásoknak köszönhetően.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.