A Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói az elmúlt években a Covid-19-fertőzésen átesett betegek genetikai tulajdonságait vizsgálva folytattak átfogó klinikai kutatást. A klinikai vizsgálat keretében végzett kutatások elsődleges célja mindazon humán és vírusgenomikai variánsok feltárása volt, amelyek meghatározzák, illetve befolyásolják a Covid-19-fertőzés lefolyását, a betegség kimenetelét.
A vizsgálat eredményeképp egyrészt mélységi adatokat nyertek a szakemberek a betegség pathomechanizmusát illetően, másrészt az eredmények olyan adatokkal szolgáltak, amelyek révén biomarkereket tudtak azonosítani. A biomarkerek közvetlenül hasznosítható diagnosztikai eljárások kifejlesztését teszik a jövőben lehetővé. Összefoglalva elmondható, hogy a kutatás során kapott eredmények hozzájárulnak a koronavírus okozta megbetegedések kórlefolyásának még pontosabb feltérképezéséhez.
A projekt a „2020-2.1.1-ED-2020-00009 Több vizsgálati centrumban zajló, beavatkozással nem járó klinikai vizsgálat Covid-19 új típusú koronavírus által okozott fertőzés, betegséglefolyását meghatározó genetikai tényezők azonosítására és farmakogenetikai alkalmazások előkészítésére” nevet viseli. Amennyiben a felfedezést a szándékaiknak megfelelően szabadalmazzák, az eddigieknél jobb eséllyel tudják majd kiszűrni – az egyed genetikai állománya alapján –, hogy hajlamos-e az új típusú koronavírus-fertőzés súlyosabb változataira és az esetleges szövődményeire.
A Covid-19 új típusú koronavírussal kapcsolatos kutatásuk eredményéről Prof. Kovács L. Gábor a PTE szakmai vezetője érdeklődésünkre elmondta: Az SzTE genetikus professzorának, Széll Mártának a vezetésével zajló klinikai vizsgálatsorozat során a PTE Szentágothai Kutatóközpont laboratóriumaiban Gyenesei Attila és munkatársai
40 gént azonosítottak, amelyek többségének gyakori előfordulása esetén a koronavírus jó eséllyel súlyos lefolyású, és a szövődmények is gyakoribbak.
A kutatás során azonosított genetikai markerek jelenleg szabadalmaztatás alatt vannak, amelyek a későbbiekben tudományos publikációkban is megjelennek majd. Ezt követően a vizsgálatokat saját fejlesztésként alkalmazhatják, illetve értékesíthetik a módszer jogát. Kérdés, mennyire érdeklődik majd iránta a társadalombiztosítás vagy a beteg által térítésköteles lesz az új szűrési eljárás.
A professzor arról is tájékoztatott, hogy amikor majd hivatalosan is alkalmazhatják a Covid-19 új típusú koronavírus várható kimenetelére vonatkozó szűrést,
akár egy vércseppből vagy hámsejtekből meg tudják majd mondani, ki a veszélyeztetett egyén, aki súlyosabb megbetegedésre vagy szövődményre számíthat.
„Nem szabad természetesen figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a vírusnak milyen fertőző- és megbetegítőképes változatával fertőződik meg az egyén. A védőoltások sokat enyhítenek, azonban a vakcina nem tudja megváltoztatni senkinek a genetikai térképét. Tehát aki már egyszer-kétszer átesett gyenge lefolyású koronavírus-betegségen, de megvan a súlyosabb betegségért felelős kritikus nukleinsavszakasza, ha erős fertőzést kap, súlyos állapotba kerülhet.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.