A bankok önkéntes vállalása alapján a február 1. és május 1. között kötött új vállalati hitelszerződések esetén a hitelintézetek hat hónapig nem számítanak fel BUBOR feletti kamatfelárat, ami jelentősen csökkentheti a vállalati hitelkamatokat és élénkítheti a hitelek iránti keresletet – jelentette ki Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza az M1 csütörtök esti műsorában.
A közgazdász elmondta, hogy a banki hitelek szempontjából meghatározó 3 hónapos BUBOR kamata és az azonos lejáratú Diszkontkincstárjegy hozama lényegesen szétvált, ugyanakkor a vállalkozások hiteleit a bankok a BUBOR-hoz kötik.
Suppan felidézte, hogy az NGM és a Magyar Bankszövetség megállapodása alapján a szövetség kéri tagbankjait annak önkéntes vállalására, hogy a február 1. és május 1. között megkötött szerződéseknél nem számítanak fel kamatfelárat. Tehát a vállalatok olyan új hitelszerződéseket köthetnek, amelyek esetében
hat hónapig a várhatóan csökkenő BUBOR-t követi a kamatozás, a 2–4 százalékpontos kamatfelár nem adódik hozzá , így ennyivel olcsóbb lesz a hitel.
A szakember jelezte, hogy a tárca várakozásai szerint az intézkedés javítani fogja a hitelek iránti keresletet. A bankok is ebben bíznak, ugyanis az számukra is gond, ha a magas kamatok miatt kevés hitelt tudnak kihelyezni.
Arra is felhívta a figyelmet az NGM vezető közgazdásza, hogy a kamatszint tovább csökken majd. Minden adott ahhoz, hogy a kamatcsökkentés folytatódjon, így idővel nem lesz szükség az intézkedés fenntartására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.