BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Együttműködési megállapodást kötött a KSH és a Közbeszerzési Hatóság

A Központi Statisztikai Hivatal és a Közbeszerzési Hatóság a hatékonyabb adat- és információcsere érdekében kötött együttműködési megállapodást. A hivatal elnöke, Kincses Áron elmondta, hogy így a KSH a jövőben is Magyarország vezető adatvagyon-gazdálkodója, illetve a Kárpát-medence információs motorja lehet.

Tovább mélyíti együttműködését a Központi Statisztikai Hivatal és a Közbeszerzési Hatóság azzal a céllal, hogy közös alapokra helyezzék a törvényi felhatalmazásuk keretei között végzett adatátadások hátterét – jelentették be a felek a megállapodás ünnepélyes aláírásán. Az egységes és átlátható módszertani gyakorlatok lefektetésével, illetve az adatmegosztás jogi kereteinek meghatározásával a két szervezet értékesebb statisztikai információkat szolgáltathat a társadalom, valamint a gazdasági és állami szereplők, illetve a tudományos élet képviselői felé.

Fotó: Róka László / MTI

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2020-ban akkreditálta a Közbeszerzési Hatóság (KH) statisztikai tevékenységét, melynek köszönhetően a KH hazánkban elsőként önként csatlakozott a Hivatalos Statisztikai Szolgálathoz. Ennek megfelelően a KH működése és adatszolgáltatási gyakorlata megfelel a Nemzeti Statisztika Gyakorlati Kódexében és az Európai Statisztikai Rendeletben foglaltaknak. A KH így közfeladatot ellátó szervként jó minőségű, hiteles és több évre visszatekintő kimutatások rendszeres publikálásával segíti elő a tárgyilagos tájékoztatást és a közbeszerzési piac elemzését.

A KSH és a KH az adatszolgáltatás további fejlesztése érdekében együttműködési megállapodást kötött a törvényi felhatalmazásuk keretei között végzett adat- és információcsere jogi és technikai hátteréről.

Az ünnepélyes eseményen a KSH elnöke, Kincses Áron elmondta, hogy a partnerségek alapozzák meg azt, hogy a KSH a jövőben is Magyarország vezető adatvagyon-gazdálkodója, illetve a Kárpát-medence információs motorja legyen. Hozzátette, hogy a KSH stratégiai célja az alternatív és adminisztratív adatforrások folyamatos növelése a hivatal rendszereiben, ezáltal olyan adatok válnak elérhetővé, melyeket korábban nem vagy csak klasszikus, kérdőíves felmérések alkalmazásával lehetett gyűjteni. A kérdőíves adatfelvételi módszerek teljes vagy részleges kiváltásának köszönhetően csökkennek az adatszolgáltatói terhek Magyarországon. Mindemellett az innovatív technológiák alkalmazásával gyorsul az adatközlés, csökken a piacra kerülési idő, és végső soron fokozódik a döntéstámogatás hatékonysága és a felhasználói elégedettség.

Dr_Kovacs_Laszlo (b)
Dr_Kincses_Aron (j)
Központi Statisztikai Hivatal és a Közbeszerzési Hatóság
A megkötött együttműködési megállapodás értelmében a két szervezet tudásmegosztással és szakmai képzésekkel is segíti majd egymást
Új alapokra helyezi együttműködését az adatszolgáltatás terén a Központi Statisztikai Hivatal és a Közbeszerzési Hatóság - SAJTÓKÖZLEMÉNY
Fotó: KSH Sajtófotó

Az együttműködés kiterjed az adatellenőrzéssel kapcsolatos jó gyakorlatok és módszertan közös áttekintésére is, mellyel az adminisztratív adatforrásokból szolgáltatott információk minőségének és megfelelőségének ellenőrzését fejleszthetik.

A KSH közleményében külön kiemelte az együttműködéshez kapcsolódóan az Országos statisztikai adatfelvételi programban elrendelt „Nettó 700 millió forintot elérő vagy meghaladó végleges összértékű építési beruházás tárgyú közbeszerzési eljárások havi adatai” és a „Közbeszerzési eljárásban nyertes kis- és középvállalkozások havi adatai” című statisztikai adatátvételt, ami hozzájárul a KSH építőanyagokra vonatkozó statisztikai adatainak minőségéhez.

Kétharmadára csökkent a közbeszerzések értéke 2023-ban

A 2023-as közbeszerzések értéke jóval elmaradt az előző évhez képest, mintegy kétharmada a 2022-es adatoknak. Az eljárások száma viszont minimálisan növekedett.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.