BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtörtént a bejelentés: eddig soha nem látott gyár épül Magyarországon – jövőre már termelni fog

Hibrid gyárat épít a Rheinmetall Szegeden. Az új üzemben a civil üzletág és a védelmi technológiai tevékenység egy fedél alatt zajlik majd. A magyaroknak nem kell sehova máshova menniük, hiszen a világ jön ide hozzánk – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

Ahogy azt a Világgazdaság hétfőn megírta, kedden megtörtént a Rheinmetall új gyárának az alapkőletétele Szegeden. 

Szeged, Rheinmetall
Megtörtént a bejelentés: eddig soha nem látott gyár épül Magyarországon – jövőre már termelni fog / Fotó: Bruzák Noémi

Az ELI ALPS lézeres kutatóközpont mellett lévő 85 ezer négyzetméteres területen első lépésben 15 ezer négyzetméteres üzem épül, ezzel első körben háromszáz munkahely jön létre. Élenjáró technológiával az elektromobilitás és a hidrogénüzemű járművek számára gyártanak majd eszközöket.

Mit kell tudni a szegedi új Rheinmetall-gyárról?

Az úgy gyár a tervek szerint 2025 végén kezdi meg működését és 63 millió eurós, mintegy 25 milliárd forintos beruházással alakítják ki. A Rheinmetall szegedi telephelyén elsősorban az autóipar számára gyártanak termékeket, többek között elektromos alkatrészeket, 

  • például nanoszerkezetű kondenzátorokat, 
  • valamint a hidrogénmobilitásban és energiatermelésben használható eszközöket. 
  • Ugyanakkor a vállalat a Rheinmetall Electronic Solutions divíziója katonai üzletágának egyes termékeit is itt kívánja gyártani.

Az ünnepélyes eseményen a honvédelmi miniszter is jelen volt. Szalay-Bobrovniczky Kristóf arról beszélt, hogy a német céget elsősorban mint védelmi ipari befektetőt ismerik, ezért is fontos, hogy az új szegedi gyár ugyan kötődik a védelmi iparhoz, de attól független.

Az új gyár Európa egyik meghatározó kutatás-fejlesztési projektje lesz.

A kormány büszke arra, hogy ez Magyarországon és Szegeden valósulhat meg. A Rheinmetall a Szegedi Tudományegyetemmel együttműködve új ökoszisztémát és tudásbázist épít ki. „A magyaroknak nem kell sehova máshova menniük, hiszen a világ jön ide hozzánk” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf. Kifejtette, nemzeti érdekünk, hogy ne folytatódjon a blokkosodás, és ne térjünk vissza azokba az időkbe, amikor vasfüggöny választotta el keletet nyugattól.

Miért választotta Szegedet a Rheinmetall?

A magyar állam a Nemzeti Befektetési Ügynökségen (HIPA) keresztül és fontos infrastrukturális beruházásokkal járul hozzá az új gyár kialakításához. Előrevetítette, hogy a védelmi ipar területén ugyanazt szeretnék elérni, amit az autóiparban, ami mostanra több százezer magyarnak ad munkát. Ez nemcsak a katonai szuverenitást segíti elő, hanem azt is, hogy Magyarország képes lesz a legmodernebb technológiát exportálni.

Christoph Müller, a Rheinmetall Power Systems divízióvezetője is jelen volt az alapkő letételén. Kiemelte, hogy a szegedi lesz a cégcsoport első hibrid telephelye, ahol a civil üzletág és védelmi technológiai tevékenység egy fedél alatt zajlik. Már most előrevetítette, hogy a kiszemelt terület további lehetőségeket biztosít a bővítésére.

Ez még a jövő zenéje, az viszont tény, hogy Szegeden immár a negyedik magyarországi Rheinmetall-gyár jön létre. Van már zalaegerszegi harcjárműgyár, készül a várpalotai lőszergyár, valamint a németek ipari partnerükkel, a 4iG-vel megalkottak egy budapesti digitalizációs központot is. A divízióvezető hangsúlyozta, Magyarország befektetőbarát környezetet biztosít a vállalkozásoknak. 

A kormány és a HIPA támogató, nyitott és barátságos volt, ez Európában ma már nem általános

– jegyezte meg. Arra is kitért, hogy a világon az autóiparban óriási transzformáció megy végbe a belső égésű motorok irányából az akkumulátoros járművek felé. A szegedi lesz a Rheinmetall huszonkettedik gyára, amelynek elsődleges célja, hogy az elektromobilitást támogassa.

Új iparág született Magyarországon: ezermilliárdos üzlet a fegyvergyártás – térképen, hol vannak a hadiüzemek

Hamarosan mérföldkőhöz ér a feltámasztott magyar védelmi ipar, és néhány éven belül szemmel látható lesz a részesedése a hazai GDP-ből. A soron következő kérdés, hogyan lehet a Magyarországon legyártott haditechnikát becsatornázni a nemzetközi piacokra.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.