A komplex, három pillérből álló, összesen 15 milliárd forintos program első körben 13 milliárd forintos kerettel indul, és mintegy 13 ezer vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozásnak nyújt segítséget korszerűsítésre, eszközök beszerzésére pályázható 1 millió forint fejlesztési támogatás formájában – derült ki a mai bejelentésen.
A turisztikai ágazati szereplők versenyképességét erősítő támogatási program indulását Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igazgatósági elnöke közösen tartott sajtótájékoztatón jelentette be kedden Budapesten.
Mint elhangzott: az új ágazati támogatási programnak három eleme van:
Az első, 13 milliárd forintos keretösszeggel induló pályázatban a vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások 1 millió forint fejlesztési támogatást kaphatnak, így
mintegy 13 ezer vállalkozásnak nyújt lehetőséget korszerűsítésre, eszközök beszerzésére.
Erre minden egész évben nyitva tartó vendéglátóhely – gyorsétterem, mozgó vendéglátóhely, munkahelyi étkeztetés kivételével – pályázhat, amely legalább egy lezárt üzleti évvel és Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) regisztrációval rendelkezik.
A második pályázat a Tourinform irodák korszerűsítését segíti, tervek szerint 35-40 iroda kaphat támogatást. Jelenleg országszerte 90 iroda működik, évente 2 millió vendégmegkeresést kezelnek, és kiemelt szerepük van a helyi turizmus szervezésében.
A harmadik, Muzsikáló Magyarország 2024 Programban mintegy 500 zenészt terveznek támogatni, adataik szerint jelenleg mintegy 120-130 zenekar ápolja a kávéházi cigányzene hagyományát.
Az új ágazati támogatási programok a következő hetekben indulnak – mondta Guller Zoltán.
A pályázat lebonyolítása egyszerűsített keretek között zajlik,
az NTAK rendszeréből indítható elektronikus felületen, hogy a források minél gyorsabban jussanak el a vállalkozásokhoz – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Nagy Márton közölte: az üzemanyagok esetében beavatkozást fog javasolni, ennek a formája még nem dőlt el. Fontosnak nevezte, hogy a magyar üzemanyagár a régiós átlagon alakuljon.
Tavaly a járvány után teljesen helyreállt az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható, amit az infláció mérséklése, a reálbérek emelkedése és a javuló gazdasági kilátások is támogatnak.
Gyorsabban épül vissza a turizmus nálunk – Több mint egymillió vendégéjszakás plusz tavalyTöbb mint egymillió vendégéjszakás plusszal zárták a tavalyi évet a magyarországi turisztikai szálláshelyek, melyek árbevétele a vendéglátással együtt infláció feletti mértékben növekedett. A Turisztikai Világszervezet legfrissebb jelentése szerint Magyarországon a globális átlagnál magasabb a turizmus visszaépülésének üteme, amit tovább erősít majd a repülőtér állami tulajdonba kerülése – hangzott el a Magyar Turisztikai Ügynökség csütörtöki gyorstájékoztatóján. |
A vendégéjszakák száma 41,8 millióra nőtt tavaly, amikor már meghaladta a 2019-ben elértet. A vendégek száma 16,2 millióra emelkedett, hasonlóan a 2019-eshez. A szálláshelyek és a vendéglátás bevételei egyaránt meghaladták a járvány előtti 2019-es eredményeket – közölte.
A SZÉP-kártya a belföldi turizmus motorja maradt
– szögezte le Nagy Márton.
Tavaly 445 milliárd forint volt a kártyás feltöltés, és 449 milliárd forint az összes költés értéke, az előző évi 355 milliárd forint, illetve 385 milliárd forint után a miniszter közlése szerint
2030-ra az turizmus évi 16 százalékos GDP-hozzájárulást és 50 millió vendégéjszakát érhet el.
Idén országosan 42,8 millió vendégéjszaka várható a tárca becslése szerint, ami 2 százalékos emelkedés 2023-hoz és 3 százalékos bővülés 2019-hez képest. Előrejelzésük szerint 2030-ra az ágazat évi 16 százalékos GDP-hozzájárulást és 50 millió vendégéjszakát érhet el.
A tavalyi rekordév volt, a trend folytatódik, az idei is rekordév lehet
– mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.