Nem alakult a legjobban a múlt év a támogatott lakossági hitelek szempontjából: az arányuk az összes új lakáscélú és fogyasztásihitel-szerződésben 25,1 százalékot tett ki, miközben egy évvel korábban még alulról közelítette a 40 százalékot – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.
A megkötött támogatott hitelszerződések volumene szintén erőteljesen visszaesett tavaly – a teljes lakossági piac zsugorodásával párhuzamosan –, hiszen a nem egészen 397 milliárd forintnyi új kihelyezés jóval kevesebb, mint a fele volt a 2022-ben regisztrált 913,7 milliárdnak. A támogatott hitelek piacának visszaesése a lakáshiteleket érintette erőteljesebben:
ezeknél mindössze 126,5 milliárd forintot ért el a valamilyen kedvezménnyel érintett kölcsönök mennyisége 2023-ban, miközben egy évvel korábban még 456,5 milliárdot.
Persze a babaváró hitel kihelyezéseinél sem alakult túlságosan fényesen a helyzet: ennél a konstrukciónál tavaly 270,4 milliárd forintnyi új szerződést regisztrált az MNB, ami éves alapon jó 40 százalékos visszaesést tükröz.
A jegybank adatai szerint 2024 sem indult túl fényesen a támogatott hitelek szempontjából, ám a kép valamivel azért már kedvezőbb az egy évvel korábbinál. Az MNB statisztikái szerint
az idén januárban megkötött lakossági hitelszerződések közül 37,6 milliárd forintnyihoz kapcsolódott valamilyen állami támogatás, ez a volumen pedig több mint a duplája az egy évvel korábbinak.
Emelkedett némileg 2022 elejéhez képest a támogatott kölcsönök súlya is az új szerződéseken belül, ám így is csak 22,6 százalék környékén alakult.
Az év egészére ugyanakkor már jóval kedvezőbbek a kilátások, legalábbis ami a támogatott hitelek kihelyezéseit – illetve a teljes lakossági piacot is – illeti: a CSOK Plusz januári megjelenése után a tavaszi hónapokra vonatkozó statisztikákban ugyanis már biztosan érezhető lesz az új támogatott konstrukció keresletélénkítő hatása. A CSOK Plusz megjelenése pedig várhatóan jót tesz a babaváró kölcsön iránti keresletnek is, hiszen várhatóan sokan igyekeznek majd szimultán kihasználni a két konstrukció előnyeit. A támogatott hitelek piacának emellett feltétlenül jót tehet az is, ha – az eddig megjelent híreknek megfelelően – valamilyen formában folytatódik majd a lakásállomány minőségének javítását célzó otthonfelújítási program.
A kedvezőbb kilátások ellenére arra nem lehet számítani, hogy a 2022-ben elért, 40 százalék közeli arány visszatérne a támogatott hiteleknél. Akkor ugyanis rendkívül bő választék volt elérhető ezen a piacon, amelyhez a korszerű energetikai besorolású ingatlanok építését/vásárlását támogató zöldhitelek önmagukban is százmilliárdokkal járultak hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.