Újra emelkedik az infláció Magyarországon, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli adatközlése szerint áprilisban a fogyasztói árak az előző év azonos időszakához viszonyítva 3,7 százalékkal, míg a múlt hónaphoz képest 0,7 százalékkal emelkedtek. Mindkét adat magasabb a márciusinál, akkor a drágulás mértéke 3,6 százalékos volt. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy megszakadt a tavaly januári csúcs óta tartó dezinfláció, így tizennégy hónap után először gyorsult a pénzromlás üteme hazánkban.
A Világgazdaság elemzői konszenzusa is hasonló áremelkedést jelzett, amely leginkább két tényezőre vezethető vissza.
Áprilisban jelentősen drágultak az üzemanyagárak, a KSH adatai szerint egy hónap alatt 3,5 százalékkal az előző hónaphoz képest. Ez önmagában legalább 0,2 százalékpontot adott hozzá a havi inflációhoz.
A kormány ultimátumszerű üzenete a kereskedőkhöz, hogy csökkentsék a régiós átlag szintjére az üzemanyagárakat, április 24-én hangzott el, és mivel április 20-ig tart KSH mérési időszaka, értelemszerűen nem fejtette ki pozitív hatását. Pedig azóta érdemben mérséklődött a benzin és a gázolaj ára, az előbbi 34 forinttal, 5 százalékkal, míg az utóbbi a februári csúcshoz viszonyítva 54 forinttal, azaz 8 százalékkal mérséklődött. Ez viszont azt is jelenti, hogy a májusi adatokban ellenkező hatást látunk majd.
Ugyancsak magyarázatot ad az infláció gyorsulására a szolgáltatások áremelkedése, amely egyre inkább fűti a hazai inflációt. A cégek visszatekintő árazási gyakorlata továbbra is problémát okoz, ami a tavalyi nagyon magas inflációt veszi alapul. A szolgáltatások most áprilisban 9,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, ezen belül
Jó hír, és ezt a KSH mostani jelentése is megállapítja, hogy az élelmiszereknél egyre kisebb a drágulás mértéke, ezúttal mindössze 1 százalékos volt éves alapon, ezen belül
A termékcsoporton belül
százalékkal lett olcsóbb.
A tartós fogyasztási cikkekért 1,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 9,8 százalékkal csökkent, a konyha- és egyéb bútoroké 4,5, a fűtő- és főzőberendezéseké 3,5, az új személygépkocsiké 2,7, a szobabútoroké 2,3 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok 6,6 százalékkal drágultak.
Ami a jövőt illeti, az elemzők egyöntetű véleménye, hogy májustól kezdődően már egyértelműen az áremelkedés gyorsulását láthatjuk. Ebben nemcsak a bázishatások, hanem a lakossági fogyasztás helyreállása is szerepet játszhat. Ezzel együtt aggodalomra nincs ok, várhatóan az éves átlagos áremelkedési ütem nem éri el az 5 százalékot, még ha egy-egy hónapban át is lépi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.