BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
javított
Árokszállási Zoltán, az MBH Bank Elemzési Centrumának igazgatója
VG-Podcast, Bruttó

Ismét bosszút állhat a magyar kormányon Brüsszel, ezúttal a költségvetés miatt

Várhatóan nem ússza meg a magyar kormány, júniusban több mint tíz év után ismét elindíthatja hazánk ellen a túlzottdeficit-eljárást az Európa Bizottság – erről beszélt a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozata, a Bruttó legújabb adásában Árokszállási Zoltán, az MBH Bank Elemzési Centrumának frissen kinevezett igazgatója. Szerinte a költségvetés messze nincs olyan rossz állapotban, ahogyan az a hírekben megjelent, a növekedés beindulásának köszönhetően az adóbevételek egyre jobb helyzetbe hozhatják. Nagy kérdés, hogy mi lesz 2025-ben, de az elemző szerint még jövőre is komoly terhet jelentenek a kamatkiadások.

Még ha teljesíti idén a hiánycélt, ez sem lesz elég ahhoz, az Európai Bizottság ne indítson  túlzottdeficit-eljárást a magyar kormány ellen erről beszélt a Bruttó legújabb adásában Árokszállási Zoltán, az MBH Bank Elemzési Centrumának igazgatója. Függetlenül attól, hogy mi lesz a EP-választások eredménye, júniusban több mint 10 év után ismét megindulhat az eljárás hazánk ellen. Magyarország a 2004-es uniós csatlakozásától kezdve folyamatosan eljárás alatt volt a szocialista kormányok magas államháztartási hiánya miatt, egészen 2013-ig.

Árokszállási Zoltánról, az MBH Bank Elemzési Centrumának igazgatójáról
Ismét bosszút állhat a magyar kormányon Brüsszel, ezúttal a költségvetés miatt.

Az Orbán-kormány az első komolyabb csatáit éppen ennek kapcsán vívta az Európai B.yiben határozza meg a két fél vitáját a jövőben, az nagy kérdés, mindenesetre a Standard and Poor’s legutóbbi hitelminősítésében is foglalkozott a magyar költségvetés helyzetével, jelezve, hogy valamilyen intézkedési tervet ki kell dolgoznia a kormánynak.

Ha lemennek a választások,  és elindul a túlzottdeficit-eljárás, akkor valamiféle programot látni fogunk, bár én azt gondolom, hogy idén és talán jövőre sem, nagyon drámai intézkedésekre nem lesz szükség

fogalmazott az elemző, aki szerint

messze nincs olyan katasztrofális állapotban a büdzsé, ahogyan az elmúlt időszak híreiben szerepelt, így „cipőskanállal”, de teljesülhet a 4,5 százalékos hiánycél. 

A kormány elköteleződését mutatja a beruházások elhalasztása, ez viszont a jövő évi költségvetés mozgásterét szűkíti.

Bár a fogyasztás helyreállása segítheti a büdzsét, puffer vagy tartalék szerinte továbbra sem látszik. Egyedül a hitelezés és a fogyasztás látványos felpörgése jelentene mentőövet, de nem ez az alappálya. Csak idén a kamatkiadások 3500 milliárdos tételt jelentenek a költségvetésnek, ez nem fog egyhamar eltűnni.

Árokszállási Zoltán arról is beszélt, hogy a magyar gazdaság meglehetően kétarcú, miközben a külföldre termelő vállalatok megsínylik a külső, főleg német kereslet gyengülését, addig a belföldre termelő vállalatok egyre jobban felpörögnek a fogyasztás helyreállása következtében. Szerinte a kiskereskedelmi adatok is bizakodásra adnak okot, egy lassú trendforduló látszik tavaly év vége óta. 

„Ha nem jön közbe egy negatív sokk, akkor azt gondolom, hogy ez a trend folytatódni fog”, vélekedett. Arra a kérdésre, hogy ha a háború véget érne, milyen növekedési többlettel járna, nem tudott pontos számot mondani, hiszen számos forgatókönyv létezik erre vonatkozóan,

de szerinte az egyértelmű, hogy jót tenne a magyar gazdaságnak, ha béke lenne.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.