Az eLázlap fejlesztésében a PTE KK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet (AITI) orvosai is részt vettek, 2024-ben elnyerte a Magyar Kórházszövetség Jósa István Kórházszervezési Innovációs Díjat. Az elismerést május 9-én Mátraházán, a kórházszövetség éves kongresszusán vette át dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke.
Az eLázlapnak keresztelt programban a hagyományos papíralapú lázlapon feljegyzett adatokat elektronikus formában rögzítik a kezelőorvosok és szakdolgozók, továbbá a rendszer lehetővé teszi adatok direkt átvételét a betegellátás során használt elektronikus eszközökből, ezek kézi bevitelére a jövőben nincs szükség. A módszer számos előnye közé tartozik, hogy kevésbé sérülékeny és olvashatóbb, mint papíralapú elődje, és óránként többszöri adatrögzítést is engedélyez. Ráadásul a gyógyszerfelírás is hatékonyabb és nyomon követhető. Az elektronikusan rögzített adatokkal az egészségügyi dolgozók adminisztrációs terhei is csökkennek, hiszen nincs szükség a papíralapú adatokat elektronikusan is bejegyezni.
A gyakorlat azt mutatja, hogy az orvosok és szakdolgozók adminisztrációs ideje 90 százalékkal csökkent, vagyis nő a gyógyításra fordítható idő.
Minden adatbázis csak annyira pontos és hasznos, mint amennyire pontosak a bevitt adatok. A mindennapi intenzív terápiás vizitek idejének egy betegre eső hányada többszöröse a más osztályon megszokottnak – a vizsgálati eredmények mellett 40-50 betegparamétert kell ellenőrizni minden esetben. A gyógyszerelés, a táplálás, a lélegeztetési és az egyéb gépi terápia dokumentálásának folyamatosnak kell lennie. Ennek érdekében kezdték el a hazai intenzív terápiás ellátásnak megfelelően bővíteni a külföldi szoftvert a PTE KK AITI munkatársai dr. Jáksó Krisztián vezetésével 2019-ben.
A rendszer „éles indítása” óta több mint 4000 beteget kezeltek az eLázlap használatával.
A díjat a Magyar Kórházszövetség minden évben annak az intézménynek ítéli, amely pályázatában az előző évben megvalósított szakmai vagy szervezési innovációt mutat be részletesen, illetve a kórházi működtetésben számszerűen bemutatott hatékonyságot, eredményességet vagy beteghozzáférést javító innovációt fejlesztett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.