Látványosan megugrott, és új csúcsra emelkedett az elmúlt egy évben a vállalati devizahitelek állománya: március végén már csak hajszállal maradt el a hatezermilliárd forinttól, a növekedés 21,2 százalékos – nagyjából ezermilliárdos – 2023 harmadik hónapjához képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A jegybank statisztikái szerint a devizahitelek aránya is erőteljesen nőtt a céges hitelportfólióban: márciusban már meghaladta a 48 százalékot, miközben egy évvel korábban még 41,4 százalék környékén mozgott.
A devizahitelek állományának és arányának emelkedése nyilvánvalóan a forint- és eurókamatok közötti jelentős különbséggel magyarázható: a piaci alapon nyújtott finanszírozásnál a devizahitelek árelőnye még mindig igen jelentős, így a cégek, ha van rá lehetőségük, szívesebben nyúlnak az utóbbiakhoz. Persze ez a lehetőség jellemzően csak az exportőr vállalatoknál jöhet komolyan számításba, hiszen a hitelintézeteknél alapelvárás, hogy a devizahitelt igénylő cégnek idegen fizetőeszközben is jelentkezzen valamekkora árbevétele.
Az MNB adatai szerint egyébként az első negyedév nem alakult túl fényesen a vállalati hitelek szempontjából. Az első negyedévben összességében fél százalékkal – 68,7 milliárd forinttal – zsugorodott a céges hitelportfólió, és márciusra 12 478,6 milliárd forintra olvadt az állomány. Éves összevetésben viszont még mindig 4 százalék feletti bővülést mutatnak az adatok, igaz, ez jóval elmarad a 2022 márciusa és 2023 harmadik hónapja között mért 15,8 százaléktól. Abban pedig, hogy az elmúlt egy év is bővülést hozott a céges hitelállományban, jelentős szerep juthatott az állami támogatás mellett nyújtott konstrukcióknak is.
Ami portfólió összetételét illeti, drámai mozgások nem történtek a márciusig számolt egy év alatt. Figyelemre méltó, hogy az öt éven túli lejáratú hitelek súlya újabb fél százalékponttal, 52,8 százalékra nőtt a teljes állományon belül, vagyis a beruházási célú kölcsönök aránya változatlanul magas a vállalatoknál. A folyószámlahitelek állománya viszont 3,4 százalékkal, 1723,3 milliárd forintra csökkent egy év alatt, így a portfólión belüli részesedésük is több mint egy százalékponttal – 13,8 százalékra – olvadt 2023 márciusához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.