Az első negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja és importja egyaránt 3,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,4 milliárd eurót ért el, 83 millió euróval többet a 2023. I. negyedévinél, közölte péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal. Az előző negyedévhez képest az export 8,7, az import 8,9 százalékkal csökkent, a többlet pedig 217 millió euróval kevesebb volt.
A tavalyi év negyedik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 5,8, importja 0,2 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest. Az aktívum pedig 2,6 milliárd euró volt, 462 millió euróval több a 2022. IV. negyedévinél.
Ezúttal a statisztikai hivatal adatai szerint a szolgáltatáscsoportok közül a szállítási szolgáltatások 748, a turizmus 564, a bérmunka-szolgáltatási díj 523 millió euróval járultak hozzá a 2024. I. negyedévi aktívumhoz.
Szolgáltatásexportunk 65, -importunk 71 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolítottuk le, ebben a viszonylatban 1,3 milliárd eurós többlet keletkezett.
Első számú partnerünk továbbra is Németország, amely a forgalom 20 százalékát képviselte. A második legfontosabb Amerikai Egyesült Államok 7,9 százalékkal, míg a harmadik helyen álló Ausztria 7,8 százalékkal részesedett a teljes szolgáltatás-kereskedelemből.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 45 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 23 százalékot) tett ki, ezt követte a szállítási szolgáltatások 27, majd a turizmus 17 százalékos részesedéssel. Az import tekintetében a legkiemelkedőbb szintén az üzleti szolgáltatások részaránya volt 56 százalékkal (ezen belül az egyéb üzleti szolgáltatásoké 31 százalékkal), miközben a szállítási szolgáltatások 26, a turizmus 14 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
Az aktívum mérsékelt bővüléséhez elsősorban az üzleti szolgáltatások és a bérmunka-szolgáltatások egyenlegének 94 és 54 millió eurós növekedése járult hozzá, ami ellensúlyozta a turizmus egyenlegében bekövetkezett 108 millió eurós csökkenést.
Aktívumunk az európai uniós forgalomban 271 millió euróval vált kedvezőbbé, a legnagyobb összegű egyenlegjavulást a Németországgal (104 millió euró) és Máltával (87 millió euró) folytatott kereskedelmünkben figyeltük meg.
Az EU-n kívüli országok esetében a többlet 188 millió euróval csökkent, a legnagyobb összegű egyenlegromlást az Egyesült Királyság (180 millió eurót) viszonylatában regisztráltuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.