Új európai versenyképeségi paktumot készít elő a soros magyar elnökség – mondta Bóka János, az európai uniós ügyek minisztere a 14. Infoparlament – Információs társadalom parlamentje című konferencián csütörtökön az Országházban. A miniszter előadásában úgy fogalmazott: bízik abban, hogy a terveik szerint novemberben Magyarországon tartandó informális európai tanács a legmagasabb politikai szinten meg tudja erősíteni ezt a paktumot, és kijelöli az irányt az Európai Unió (EU) következő ötéves intézményi ciklusa számára – írta meg az MTI.
Bóka János hangsúlyozta: a július elsejével kezdődő soros magyar elnökség központi prioritása a versenyképesség erősítése lesz. Az elnökség ideje alatt mintegy 1500-1600 munkacsoportülést és 230 elnökségi rendezvényt szerveznek – tette hozzá, megjegyezve: a részletes programot június 18-án hozzák nyilvánosságra.
A miniszter kijelentette: az európai parlamenti választások után „az együttműködés új szakaszát” szeretnék megnyitni. Úgy folytatta: a választásokat követő átmeneti időszak lehetőséget ad arra, hogy meghatározzák a következő öt évre szóló, az unió működése szempontjából létfontosságú stratégiát és a politikai irányvonalakat. Mint mondta,
a magyar elnökség értékelni fogja az EU-t körülvevő globális helyzetet,
és megvizsgálja, milyen válaszokat adott az EU az elmúlt időszak kihívásaira.
A geopolitikai helyzet törékeny
– hívta fel a figyelmet Bóka János. Hozzátette: az orosz–ukrán háború lezárása rövid és középtávon sem látszik. Emellett fennáll az eszkaláció veszélye a Közel-Keleten, de ugyanez a helyzet a Kaukázusban és a Távol-Keleten is – magyarázta.
A miniszter szerint egyre erősödik a polarizáció a két nagyhatalom, az Egyesült Államok és Kína között, így „elkerülhetetlenül bekövetkezik” majd a konfliktus. Nem tudni ugyanakkor, hogy ez mennyire lesz szabályozott, és hogy az unió milyen helyet foglal el a polarizációban – mondta.
Bóka János közölte:
Folytatódik az unió versenyképességének romlása is, amit az elmúlt években nemhogy megfordítani, de még lassítani sem nagyon sikerült.
A miniszter véleménye szerint a következő négy-öt évben eldől, milyen szegmensekben lesz képes globális pozíciókat elfoglalni az EU.
Éppen ezért kiemelkedő jelentőségű, hogy a következő öt évben milyen politikai döntéseket hoz az unió, illetve hogyan alakítja a gazdasági, politikai és szabályozási környezetet a gazdaság szereplői számára – emelte ki a miniszter, aki kitért arra is, hogy Európát eddig nem növekedési, hanem inkább szabályozási szemlélet vezette. Emellett komoly versenyképességi hátrányt jelent az EU számára a jogalkotás minősége is – fűzte hozzá.
Bóka János fontosnak nevezte az
melyek mind versenyképesség-növelési tényezők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.