A magyar államadósság besorolásáról a Fitch Ratings pénteken hozza meg döntését, miután az elmúlt két hónapban a másik két nagy intézet is felülvizsgálta – és változatlanul hagyta – az ország hitelminősítését. Elemzők szerint nem várható a BBB besorolás változtatása, és a kilátás is feltehetően az eddigi negatív marad. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott, hogy nagyon meglepő lenne bármilyen változtatás az intézet részéről.
A hitelminősítő az osztályzat meghatározásakor pozitívumként értékelheti azt, hogy hónapról hónapra látványosan javulnak a külkereskedelmi adatok. A költségvetés helyzetéből ugyanakkor adódnak kockázatok: a Költségvetési Tanács épp a héten figyelmeztetett, hogy a kormány nagyon fegyelmezett magatartására van szükség a 4,5 százalékos idei hiánycél tartásához.
A növekedés terén jól indult az év, a magyar gazdaság 1,7 százalékkal bővült az első negyedévben, hacsak a geopolitikai feszültségek nem szólnak közbe, teljesülhet a 2,5 százalék körüli idei GDP-növekedési cél.
Bár már 2023 eleje óta negatív kilátással tartja Magyarországot a Fitch Ratings a jelenlegi kategóriában, vagyis van esélye egy leminősítésnek, mégis arra lehet számítani, hogy a hitelminősítő kivár – nyilatkozta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, a magyarországi ING Bank vezető elemzője. Az elemző pozitívumként értékeli, hogy az infláció érdemben csökkent, az ország devizatartaléka tovább emelkedett, és az adósságfinanszírozás is stabil lábakon áll, miközben a kamatok tovább csökkentek.
A költségvetési helyzet és a növekedési kilátások ugyanakkor rosszabbak, mint a legutóbbi decemberi felülvizsgálat idején, de nagyjából ugyanez elmondható a többi BBB kategóriás országról is – jegyezte meg.
Azzal folytatta, hogy
a jelenlegi technikai kivetítések szerint nagyjából a GDP 0,5 százalékát kitevő elcsúszás körvonalazódik a hiánymutatóban,
tehát valahol 5 százalék körül alakulhat az adat. Ha a kormány be akarja tartani a vállalását, akkor további intézkedésekre lehet szükség – húzta alá.
Felhívta a figyelmet, hogy az első negyedév kedvező GDP-adata ellenére az ország exportteljesítménye továbbra sem tért teljesen magához, elsősorban az ipar nyújt gyenge teljesítményt, de az építőipari fellendülés is várat magára.
Egyedül a szolgáltató szektor teljesít jól, de a fogyasztás teljes mértékű normalizálódásához a fogyasztói bizalom további javulása szükséges.
A fogyasztók félelemérzetét erősíti szerinte a háborús narratíva, és a megtakarítások irányába tereli az embereket.
A Fitch Ratings legutóbb tavaly decemberben határozott Magyarországról. Felhívta a figyelmet, hogy 2023-ban az államháztartás hiánya magasabb lesz a célnál a fogyasztás visszaesése, az inflációval kapcsolatos kiadások és a kamatszámla miatt. A magasabb deficit mellett ugyanakkor a GDP-arányos államadósság csökkenő pályán maradt tavaly – ez is hozzájárult ahhoz, hogy a hitelminősítői döntés kedvezően alakult.
Magyarország hitelminősítése mindhárom nagy háznál a befektetésre ajánlott kategóriában szerepel.
A Moody’s idén május utolsó napján hozta nyilvánosságra határozatát, amelyben a várakozásoknak megfelelően fenntartotta a korábbi Baa2 besorolást stabil kilátással.
Április végén a Standard and Poor’s erősítette meg Magyarország adósságbesorolását. A három nagy hitelminősítő közül nála a legrosszabb hazánk besorolása, a BBB mínusz egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.