Alig haladta meg a 20,6 milliót az első negyedévben belföldön végrehajtott bankkártyás készpénzfelvételek száma, ami azt jelenti, hogy egy kártyára átlagosan nagyjából két ilyen tranzakció jutott három hónap alatt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A kártyás készpénzfelvételi tranzakciók száma ugyan nem esett vissza drámaian az egy évvel korábbihoz képest – nagyjából 480 ezerrel, vagyis 2,3 százalékkal csökkent –, ám ötéves időtávon már jóval nagyobb a lemaradás, hiszen 2019 első három hónapjában még több mint 24 millió alkalommal keresték fel ilyen céllal a hazai ATM-eket a magyarok.
Érdekes viszont, hogy a trendszerű csökkenés ellenére nem az idei első negyedév számít a mélypontnak a belföldi kártyás készpénzfelvételek szempontjából: a koronavírus-járvány második hullámának idején, 2021 első hónapjaiban 20,2 millió alá csúszott a tranzakciószám az akkor bevezetett korlátozó intézkedések miatt. A belföldi kártyás készpénzfelvételek értékénél szintén érezhető mértékű, közel 4 százalékos visszaesést mért éves alapon az MNB, miután a kimutatott első negyedéves volumen éppen elmaradt a 2100 milliárd forinttól.
A külföldi készpénzfelvételi tranzakcióknál hasonló a helyzet: a számuk 4,3 százalékkal, 252,5 ezer alá csökkent 2023 első negyedévéhez képest, miközben az értékük kereken 4 százalékkal, 23,76 milliárd forintra olvadt éves alapon.
Mindezek nyomán a bel- és külföldön együttesen végrehajtott kártyás készpénzfelvételi tranzakciók értéke valamivel 2121 milliárd forint felett alakult 2024 első három hónapjában, ami 2,3 százalékos visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
A készpénzfelvételi tranzakciók számának és értékének fokozatos csökkenése persze egyáltalán nem meglepő: az elektronikus fizetéseket támogató infrastruktúra sokat fejlődött az elmúlt években – vagyis a lakosságnak egyre kevésbé van szüksége készpénzre a fizetési tranzakcióihoz.
Az utóbbit jól alátámasztják a jegybank friss fizetési forgalmi statisztikái: ezek szerint a belföldi kártyás vásárlási tranzakciók száma már meghaladta a 407 milliót január eleje és március vége között, miközben a műveletek összértéke 8,3 százalékos emelkedést követően 3719,4 milliárd forintot tett ki.
A külföldi vásárlások számánál viszont már 22,5 százalékos emelkedést mutat a jegybanki statisztika, 45,8 millióhoz közelítő tranzakciószám mellett. A külföldi vásárlások értéke ezzel párhuzamosan majdnem 26 százalékkal nőtt, és meghaladta a 693 milliárd forintot. A külföldi tranzakciók számának és értékének gyors növekedéséhez azonban elsősorban az internetes vásárlási forgalom élénkülése járulhatott hozzá, és nem az utazások során végrehajtott bankkártyás költéseké.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.