BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Savings,And,Finance,Concept.,Man,Putting,Money,Coin,In,Piggy

Három hónapot sem élne túl a magyar fiatal munka vagy segítség nélkül

Ha semmilyen bevételhez nem jut egy fiatal, 56 százalékuk maximum három hónapig tudná fenntartani magát. A K&H felmérése szerint egy évre a fiatalok 12 százaléka, hat százalékuk pedig egy évnél hosszabb időre is tud tervezni. A kutatásban azt is kimutatják, hogy jelentős különbség van a dolgozó fiatalok és a diákok között.

A fiatalok kevesebb mint felének, 45 százalékának egyáltalán nincs megtakarítása. Akiknek van, azok átlagban 643 ezer forinttal rendelkeztek az idei második negyedévben a K&H ifjúsági index legfrissebb, 300 fős felmérése szerint – írja a K&H a közleményében.

mennyi
Mennyi megtakarításuk van a fiataloknak? / Fotó: Shutterstock

A 19–29 évesek 56 százaléka maximum három hónapig tudná finanszírozni az életét, ha nem jutna semmilyen bevételhez, és csak 6 százalékuk tud egy évnél hosszabb időre tervezni.

Átlagosan 643 ezer forintos megtakarítással rendelkeztek a válaszadó fiatalok. A három legutóbbi negyedévben mért 419–549 ezer forintos átlagokhoz képest, ez jókora emelkedés.

A tartalékkal ténylegesen rendelkező fiatalok átlagosan 1,17 millió forintos összegről számoltak be a második negyedévben. A jelentős eltérés azzal magyarázható, hogy a megkérdezettek 55 százalékának van csak megtakarítása, a többieknek pedig nincs.

A fiatalok 

  • 14 százaléka 100 ezer forintnál alacsonyabb összeggel rendelkezik, 
  • 9-9 százalékának van 100–250 és 250–500 ezer forint közötti tartaléka,
  • 7-7 százaléka számolt be 0,5–1 és 1–1,9 millió közötti összegről, 
  • 4 százaléka pedig a 2 millió forint feletti megtakarítási összeggel rendelkezők kategóriájába sorolta magát

– derül ki a kutatásból.

A tartalékkal rendelkező fiatalok 33 százaléka maximum egy hónapig, 23 százalékuk pedig legfeljebb három hónapig tudná kihúzni jövedelem nélkül. Maximum egy évre 12 százalékuk tud tervezni, és mindössze 6 százalékos azoknak az aránya, akik akár egy évnél hosszabb időre is megélnének bármilyen bevétel nélkül. A negyedévnél hosszabb időre elegendő tartalékkal rendelkezők aránya tehát 44 százalékos, ez emelkedés az idei első negyedévre vonatkozó 35 százaléknál.

A korábban készült második negyedéves kutatások szerint 

  • 2020-ban 35,
  • 2021-ben 36, 
  • 2022-ben 31, 
  • 2023-ban pedig 37 

százalékos volt azoknak a fiataloknak az aránya, akik három hónapnál hosszabb időtávon is meg tudnak élni jövedelem hiányában. 

Éves összevetésben és a korábbi évek első negyedéveihez viszonyítva emelkedett az arányuk az idei második negyedévre. 

Ez egyben azt is jelenti, hogy 2020 és 2023 második negyedévében a maximum háromhavi tartalékot felhalmozók aránya 63–69 százalékos volt, szemben a legfrissebb felmérésben szereplő 56 százalékkal.

Jelentős különbség van a dolgozó fiatalok és a diákok között, ami érthető, hiszen az előbbiek rendelkeznek fizetéssel. Az aktív fiatalok 54 százalékának elég a tartaléka fél évre, a diákoknál ez az arány csak 46 százalékos – írják.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.