Augusztus első napján kiderül, hogy melyik cukrászda, illetve cukrászok kreációja nyerte el a Magyarország Tortája 2024 címet – közölte Facebook-oldalán a versenyt kiíró Magyar Cukrász Ipartestület.
Hagyományosan minden évben augusztus elején közlik, hogy ki lett a győztes, a nagyközönség azonban csak az államalapítás, azaz Szent István ünnepén, augusztus 20-án kóstolhatja meg az aktuális év országtortáját. A Magyarország tortája nyertes receptje alapján bármelyik cukrászda megsütheti az ünnepi édességet, és akár évekig is árusíthatja. Több korábbi országtorta is kapható a cukrászdákban, a legsikeresebbek iránti kereslet ugyanis nem lankad.
Az idei Magyarország Tortája verseny a „Szuperélelmiszerek” tematikára épült, és az ipartestület ismertetése szerint az alábbi alapanyagkosarakból kellett felhasználniuk a versenyzőknek minimum kettőt a nevezett tortáknál:
Az elmúlt hetekben a versenyeztető ipartestület közösségi oldalán bemutatták a döntős tortákat, szigorúan ábécésorrendben, az alábbiakban ezeket idézzük.
„Egy gazdag ízvilág, az erdők és mezők, a színek és textúrák harmóniája volt a cél a torta megalkotásban. Különleges, karakteres ízek harmóniában összeolvadása. A lisztmentes, pörkölt sós mogyorós felverten tejcsokoládés roppanós réteg helyezkedik el egy puha csokoládés piskótával, melyet egy lágy, krémes mogyorós réteg követ. A torta közepe szaftos csokoládés felvertet, fanyar feketeribizlis, és antioxidánsokban gazdag homoktövis zseléréteget rejt. Az ízek harmóniáját a tortát körül ölelő savanykásan pikáns, könnyű homoktövismousse teszi tökéletessé. Tortánkat hazai, saját termesztésű, ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó, nemesített bio homoktövisbogyóból előállított püréből készítettük” – nyilatkoztak a tortájukról a készítők.
„A Fekete Gyöngy elnevezést a tortában felhasznált két gyümölcsről, a fekete ribizliről és a fekete szederről kapta, mivel a termésük alakja és formájuk hasonlít a gyöngyre. A „Szuperélelmiszerek” kosarakból három alapanyag jelenik meg a tortában: a fekete ribizli, a fekete szeder és a mogyoró. Mogyoróból kétfajta is megtalálható a tortában, az egyik a törökmogyoró, másik pedig a piemonti mogyoró. Törökmogyoróból a ropogós grillázsréteg, valamint a piskóta készült. Piemonti mogyoróval pedig a vajkrémet készítjük. Plusz textúraként a karamell is megjelenik a tortában. A tetején lévő áthúzóba timur bors is került” – hallhattuk Domonkos Noémitől és Novák Ádámtól.
Hétpecsétes titokról hullt le a lepel: bemutatták Magyarország tortájátA Spicces füge respektus lett idén Magyarország tortája, és az Aranymetszés durumkenyér az ország kenyere – jelentették be az Országházban tartott sajtótájékoztatón, ahol a legnagyobb ingyenes fesztiválsorozat, a három napon át tartó Szent István-napi ünnepségek részleteit ismertették, amivel egy időben zajlik majd Budapesten a világ második legnagyobb sporteseménye, az atlétikai világbajnokság. Az esti tűzijáték új látványelemekkel egészül ki. |
„A cukrászat hagyományainak gyökereit kiemelve és a magyar szuperélelmiszerek ötvözésével alkottam meg ezt a tortát.
A múzsám az Esterházy-torta, a bázis alapokat szerettem volna megtartani és saját stílusban megújítani.
Lenmaglisztből és mogyoróból készítettem felvertet, homoktövisből és mézből készült „lekvárral” lekentem. Az eredeti vajkrémreceptúra alapján készítettem egy barnított vajkrémet mogyoródarabokkal és kamillavirággal. A tetejére homoktövisből lágy zselét készítettem. Tejszínhabbal és mogyoróval díszítettem, az oldalát pedig a leeső felvert morzsájával paníroztam. A Hetedhét nevet pedig azért kapta, mert hét darab felvert lapból áll” – mutatta be a tortáját Ramóna.
„Mesebeli torta, melyben gyermekkorom meghatározó ízei jelennek meg. A fehér csokoládés krém lágy textúrája mellett ott van a fanyar feketeribizli ízvilága, a mandulalisztes mákos piskóták és a fekete szezámmag grillázs ropogós élménye.
A mákos tészta emléke és a kertben leszakított fekete ribizli is a friss süteménnyel kínáló nagyanyámat idézi.
Számos variációt követően találtam meg ezt a harmonikus összeállítást” – mesél a tortájáról Alfréd.
„A rigófüttytorta az erdő édes kincseiből, áfonyából és fekete ribizliből készül, ami több rétegben jelenik meg a mákos felvert tésztalapok között. A torta egyik különlegessége a mákos Pate a choux felvert, amihez jól illeszkedik az áfonyás feketeribizli-ragu. A gyümölcsök frissességét mandulamousse ellensúlyozza, és a tejcsokoládés ropogós teszi teljessé. Lezárásképpen egy 100 százalékos mandulapasztával készült mandulás áthúzóval fedjük be a tortát” – nyilatkozta Fodor Sándor, a Magyarország Tortája verseny korábbi győztese és az idei Gelato World Cup 2024. bronzérmes magyar csapat tagja.
„A torta fontosabb alapanyagai a sütőtök, a tökmag, a tökmagolaj, a narancs és a méz. A sütőtököt hazánkban az egész ország területén régóta termesztik. Egy 16 szeletes tortában 650 gramm sütőtök van, amelynek alacsony a zsírtartalma és lassú felszívódású a szénhidráttartalma a magas rosttartalom miatt, ezenkívül nagy mennyiségben tartalmaz foszfort, kalciumot, B1-, B2-vitamint, folsavat, karotint és C-vitamint is. A tökmag és tökmagolaj nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat. A narancs magas rost- és C-vitamin-tartalmával emelkedik ki, míg a méz pozitív élettani hatásai mindenki előtt ismertek” – mutatta be Szoljár Csaba az izgalmas alkotását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.