Budapesten 250 ezer forintos átlagos bérleti díjak várják a diákokat, akik közül egyre többen igyekeznek közösen, azaz költséghatékonyan lakhatási megoldást találni. A több diák által bérelt lakásokért ugyanis jellemzően nem kell fejenként 185 ezer forintot fizetni, annyit, amennyit ma egy átlagos fővárosi garzonért kérnek havonta.
Idén nem látják az óriási felpattanást a keresletben a ponthatár kihirdetése utáni hetekben, ami szokott lenni, és amire minden bérbeadó vár.
A telefonos érdeklődések száma 2-4 ezerrel elmarad az ilyenkor szokásostól
– összegezte az albérleti főszezon végén a tapasztalatokat Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági elemzője.
A szakértő szerint arra lehet számítani, hogy elcsúsztatva, napokon belül élénkülni fog a kereslet, megjelennek ugyanis a kollégiumból kiszorult diákok és azok is, akik a klasszikus albérleti keringő forgatókönyve alapján most váltanak majd bérleményt, másik lakást keresve.
A borsos árak kivárásra és gondolkodásra késztetik a diákokat is, sokan rájöttek, hogy nem érdemes kapkodni és lefoglalni, kifizetni előre az első szóba jöhető lakás bérleti díját több hónapra.
Aki jól taktikázik, évente több százezer forintot spórolhat egy olcsóbb, jó lakással. Most jelennek meg majd ők is a keresleti oldalon.
A vidéki nagy egyetemvárosokban jobb eséllyel jutnak kollégiumi férőhelyhez a diákok, mint Budapesten. A 2010-es évek közepén indult fejlesztések miatt ezer diákra vetítve több a hely, mint Budapesten, és az egy nagyobb egyetemnek helyet adó városokban tervezni is jobban lehet, mint Budapesten, ahol több százezer diák tanul a különböző intézményekben, miközben a főváros a fő munkaerőpiaci célpont is egyben.
Ugyanakkor Budapest vízfejűsége nem olyan látványos már, mint korábban,
a 250 ezres fővárosi átlagos albérletárak mögött szorosan következnek a vidéki városok,
mint például Debrecen 220-230 ezer forintos havi bérleti díjjal, de Győr és Veszprém is drága már.
A fővárosban tanuló egyetemisták, főiskolások az átlagos értéknél 20–80 ezer forinttal, a vidéki egyetemi városokban pedig 20–50 ezer forinttal olcsóbban is találhatnak albérletet. Nézzük, mennyiért kínálják a legkedvezőbb árú lakásokat, szobákat?
A komoly vidéki ipari beruházások, a debreceni és szegedi gyárépítések hatására dinamikus az ingatlanok felértékelődése, ezzel jobban zárult az olló főváros és vidéki nagyvárosok között.
Az eladó és kiadó lakások bérleti díját a kereslet-kínálat egyensúlya, az ingatlanállomány nagysága határozza meg – mutatott rá Balogh László.
Az áremelkedés hatására a kis alapterületű és a több személynek is ideális nagy alapterületű, többszobás lakások találnak a leggyorsabban bérlőre – mondta az Ingatlan.com szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.