A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A felsőoktatási tanév kezdetével lassan elfogynak a kiadó albérletek, de még mindig sok az érdeklődő, ezért nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás legfőbb szabályait – figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Erre figyeljen, ha kiadja a lakását!
Akik lakóhelyüktől távol tanulnak vagy dolgoznak, általában ingatlanbérléssel oldják meg lakhatásukat, így történik ez az egyetemisták esetében is. Mint várható volt, a felvételi ponthatárok kihirdetésével magasabb fordulatszámra kapcsolt az egyetemvárosok és Budapest albérletpiaca, amely idén különösen kiugró számokat produkál. Némelyik ingatlanportál országos kínálatában ugyanis több mint 14 ezer kiadó lakáshirdetés szerepelt augusztus elején, amely 21 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt – írta meg lapunk, arra is kitérve: hol mennyiért kínálnak albérletet.
A fővárosban tanuló egyetemisták, főiskolások az átlagos értéknél 20–80 ezer forinttal, a vidéki egyetemi városokban pedig 20–50 ezer forinttal olcsóbban is találhatnak albérletet. Nézzük, mennyiért kínálják a legkedvezőbb árú lakásokat, szobákat?
A megelőlegezett bizalom mellett érdemes írásban is rögzíteni a bérleti feltételeket.
Fontos, hogy a bérlőknek a bérbe vett lakásról mindig legyen érvényes lakásbérleti szerződésük, a havi lakbér kifizetését pedig érdemes dokumentálni
– hívja fel a figyelmet a NAV. Az adóhatóság szerint a legegyszerűbb, ha a bérlők átutalással fizetnek és a közlemény rovatban feltüntetik a dátumot és a „bérleti díj” megnevezést.
A lakáskiadáshoz nem kell feltétlenül adószámot kiváltani, hacsak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát. Ha a bérbeadó magánszemély és nem turisztikai céllal adja ki ingatlanját, akkor a bérbeadás főszabály szerint áfamentes. A havi lakbérről átvételi elismervényt kell kiállítani, ami írásban rögzíti a bevételt.
A bérbeadás teljes bevételéből a jövedelem kétféle módon állapítható meg.
A NAV közleményében azt írja:
a jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, és az éves szja-bevallásban ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként kell feltüntetni. Az adó mértéke 15 százalék.
Az ingatlankiadás adózásáról bővebb a NAV összesítésében olvasható információ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.