Az otthonteremtési támogatások, a csökkenő lakáshitelkamatok és a gazdasági helyzet javulása valódi fellendülést hozott idén a magyarországi ingatlanpiacon, ahol száz eladott lakásból Budapesten 23-ra, a vidéki területeken 26-ra első otthonukat szerző vevők kötnek szerződést, ami 1, illetve 2 százalékos növekedés 2023-hoz képest – derült ki a Duna House (DH) hétfői közleményéből.
A budapesti lakásvásárlók az első lakásukra átlagosan 44 millió forintot költenek, a megvásárolt ingatlanok pedig átlagosan 52 négyzetméteresek. Ezzel szemben a vidéki lakásvásárlók számára átlagosan csaknem 34 millió forintból is megoldható az első ingatlan megszerzése, ami a budapestinél jóval nagyobb, 84 négyzetméteres otthonokhoz segítette a Duna House ügyfeleit.
Az adatokból jól látszik, hogy vármegyénként eltérő összeg szükséges az első lakás megvásárláshoz:
Az első otthonukra szerződő, fővárosban letelepedő vásárlók harmada a 20–30 év közötti korcsoporthoz tartozik, több mint negyedük a 30–40 éves korosztály képviselője. Az említett két kategóriába tartozók 31-31 százalékkal vannak jelen a vidéki ingatlanvásárlók között.
Benedikt Károlyt, a Duna House elemzési vezetője kiemelte, hogy az első lakást vásárlókat a csökkenő kamatpálya és a javuló gazdasági helyzet mellett a 10 százalékos önerő lehetősége, esetlegesen a CSOK Plusz és a hozzá tartozó részleges tartozáselengedés, valamint az illetékmentesség is támogathatja az ingatlanszerzés során.
Az ingatlanközvetítő cég tranzakciószám-becslése szerint idén már 42 százalékkal több magyar ingatlan cserélt tulajdonost eddig 2023 azonos időszakához képest. A Duna House értékesítési adatai és a vevői motivációt vizsgáló felmérése szerint pedig megjegyezték, hogy idén a befektetési céllal vásárlók, a nagyobb ingatlanba költözők, valamint az első ingatlanjukat szerzők mozgatják a hazai ingatlanpiacot.
Nem kapkodnak az új építésű ingatlanokért a vásárlók, a bőven egymillió forint felett járó négyzetméterárak miatt szerény a kereslet, ami fékezi a szektor felpörgését. Akadnak olyan beruházók, akik már nem emeltek tovább az árakon az elmúlt évben, de még így is kevés a tranzakció. A vevők az új építésű lakások helyett az újszerűeket preferálják, mert azok megfizethetőbbek. Az építési telkek sem igazán kelendők most.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.