Intenzív a pályázók érdeklődése a már meghirdetett pályázatok iránt – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága pályázati helyzetértékelő sajtóbeszélgetésén. Példaként említette a már lezárult, 50 milliárd forintos kerettel a kisebb élelmiszer-feldolgozók számára meghirdetett „Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása” című kiírást, 54 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett, több mint 860 projektre. Ennek párjára, a még nyitott, és 150 milliárdos kerettel a nagyobb élelmiszeripari üzemek komplex beruházásainak támogatására kiírt pályázatra pedig szeptember 30-áig 477 milliárd forintnyi kérelmet regisztráltak, miközben a pályázat október 14-éig még nyitott. Ez erős jelzés a piac részéről, hogy a hozzáadott érték növelésében nagy fantáziát látnak. Ugyancsak nagy beruházási kedv látszik az állattartó telepek fejlesztésére és a kertészeti üvegház-beruházások finanszírozására kiírt pályázatokon – tette hozzá.
Az MBH Bank piacvezető az agráriumban, és mivel egy banknak az alapszolgáltatásokon kívül pluszt is kell nyújtania, az agrárügyfelekkel való együttgondolkodás érdekében létrehozták az MBH Forrás Zrt.-t – mondta Szabó Levente, az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese. Az agráriumba körülbelül 1500 milliárd forintnyi fejlesztési támogatás érkezik, a Forrás pedig segít az ügyfeleknek a pályázatok összeállításába, tanácsot ad finanszírozási kérdésekben, a hitelkérelmek beadásában és támogatja a projekt menedzselését is – tette hozzá Garamvölgyi Balázs, az MBH Forrás Zrt. vezérigazgatója. Mint mondta, olyan hozzáadott értéket képesek adni az agrárügyfeleknek, amire van igény a bank megítélése szerint nagy igény van.
Mintha ismét pezsegne a vidék
– jellemezte a pályázatok által kiváltott érdeklődést Hollósi Dávid, a bank agrár- és élelmiszeripari üzletágának ügyvezető igazgatója. Erre nagy szükség is van, hiszen lassan két éve nem nő a mezőgazdaság és az élelmiszeripar hitelállománya, amely nominálisan 1800 milliárd forint körül blokkolt le, ez viszont az inflációt is figyelembe véve reálértéken jelentős csökkenést jelent.
Azért is fontos lenn, hogy a pályázatokkal növekedjen az agrár-élelmiszergazdaság hatékonysága, mert a fajlagos hatékonysági mutatóban van lemaradás: az MBH számításai szerint a magyar élelmiszeripar jelenleg egy hektárra vetítve 474, egy lakosra vetítve pedig 247 euró hozzáadott értéket termel, ami elmarad a versenytársaktól. Most a csehekkel és a lengyelekkel vagyunk egy bolyban, a pályázatok révén megvalósuló fejlesztések pedig segíthetnek felzárkózni a jól teljesítőkhöz.
A bank felmérése szerint a legnépszerűbb jogcímnek előzetesen
Az MBH úgy számol, hogy évi akár 160 milliárd forinttal is növekedhet az agrárium jövedelme 2026-2027-től a most indult pályázatok keretében megvalósuló beruházások révén, ami több mint 10 százalékos jövedelembővülést jelentene az ágazat számára.
Segíti a sikeres hitelkérelmet és a projektek végig vitelét, hogy előleget és kamattámogatást is lehet igényelni, valamint az is, hogy az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) kezességet vállal a hitelekre. Mint Herczegh András, az alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte, a piacinak megfelelő 1-2 százalékos garanciadíj helyett 0,2-0,4 százalékért vállalják át a kockázat jelentős részét, ami nélkül sok esetben segít azon, hogy egy-egy hitelkérelem megfeleljen a bankoknak is.
Coop Rally: a kistelepüléseken is lehet színvonalas az élelmiszerellátás
Idén tizennyolcadik alkalommal rendezték meg a Coop Rallyt. A Coop hazai élelmiszer-előállítást és termékeket népszerűsítő szakmai programja keretében idén a mezőny Magyarország keleti felén látogatott élelmiszeripari gyártó- és forgalmazócégeket, valamint kiskereskedelmi egységeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.