A törvényes határidőig, azaz október 10-ig megkapják a dunaújvárosi vasmű dolgozói a munkabérüket – ez áll abban a levélben, amelyet Rahul Yenurkar, a Liberty Dunaújváros cégcsoportvezetője a dolgozóknak írt, számol be a Duol.
Kollégáink anyagi biztonságának biztosítása továbbra is kiemelten fontos számunkra
– olvasható a levélben, amelyben a cég gazdálkodási helyzetére is kitérnek. Azt állítják, hogy a hitellehetőségek hiánya és a fennálló piaci nehézségek ellenére azon dolgoznak, hogy novemberben újraindítsák a termelést. Folyamatban vannak a tárgyalások és a szükséges pénzügyi megoldások kidolgozása, hogy helyreállíthassák a működést.
Mindez annak fényében érdekes, hogy egy hete derült ki: felszámolási eljárás indult a korábbi Dunaferr vagyonelemeit birtokló cég ellen, ami után kérdésessé vált a vasmű jövője is. Ahogy írtunk róla, a történet nagyon hasonlít arra, ami a Liberty Steel csehországi gyárában történt. Ott a cég pár hónap alatt farolt ki teljesen az üzem átalakításának terveiből, mígnem júniusban bejelentette, hogy eladná a gyárat.
Hogy a helyzet mennyire súlyos a vasműben, az július elején lett világos a nyilvánosság számára, amikor több napot késett a júniusi bérekkel a cég, ami aztán megismétlődött augusztus elején is. A munkavállalók érthetően dühösek voltak a vállalatvezetésre, de nemcsak mert csúszott a bérekkel, hanem mert a korábbi ígéretekkel szemben egyáltalán nem látták biztosítottnak a gyár működését, emiatt több tiltakozó megmozdulásra is sor került a vasmű területén. Azóta olyannyira nem javult a helyzet, hogy több ezer munkavállaló még mindig állásidőn van, azaz lényegében nem folytatnak semmilyen munkát.
A Dunaferr válsága azért is súlyos, mert a térség egyik legnagyobb munkáltatója, ha leáll a termelés, több ezer család megélhetése kerül veszélybe. A kialakult helyzetben kétségtelenül szerepet játszik, amire a cég is rendszeresen hivatkozik, miszerint az acélipar válságát éli Európában, ám a képhez hozzátartozik az is, hogy a Liberty sem mutatott túl nagy hajlandóságot a vállalásai teljesítésére.
Mivel nagyon nehéz megjósolni, hogy teljesíteni tudja-e a bérek kifizetését a vállalat, könnyen megtörténhet az, ami korábban, azaz a kormánynak kell valamilyen megoldást találna a kialakult problémára. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a felszámolási eljárás megindításának hírére összehívott háttérbeszélgetésen konkrétumot nem mondott, de azt igen, hogy több forgatókönyve van a helyzet megoldására.
A Duol emlékeztet rá, hogy a szaktárca prioritásként kezeli a munkavállalók helyzetét, továbbá felhívta a tulajdonos figyelmét arra, hogy a munkavállalók bérének rendezése mindig a munkaadó feladata, ezért felszólította, hogy ennek a jövőben is tegyen eleget.
Ha ez mégsem történne meg, abban az esetben a kirendelt vagyonfelügyelő kezdeményezheti a bérek kifizetését a Bérgarancia Alap terhére. Ezt a Magyar Közlönyben múlt héten megjelent rendelet szerint a folyamatban lévő csőd- és felszámolási eljárásoknál is alkalmazni kell. Eszerint tehát az ideiglenes vagyonfelügyelő a felszámolási kérelem elbírálásakor kezdeményezi a Bérgarancia Alap terhére az adós munkavállalói bértartozásának kiegyenlítését, ha az adós vagyonában ennek fedezete nem áll rendelkezésre. A felszámolás elrendelésekor a felszámolási eljárás kezdő időpontja előtt lehívott bérgarancia-előleg összegét a Bérgarancia Alap terhére lehívható támogatás összegébe be kell számítani. Ha nem rendelnek el felszámolást, az adós a végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül köteles a Bérgarancia Alap terhére lehívott támogatás összegét visszafizetni.
Múlt péntek óta olyan iparági hírek is napvilágot láttak, hogy van már érdeklődő a gyár vagyonelemeire. A Duferco és a Minerfin párosa ugyanis átvenné a dunaújvárosi vasmű romjain létrejött két társaság üzemeltetését. A Duferco acélipari üzletágához 11 vállalat tartozik Olaszországban, Franciaországban és Dániában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.