Az elemzői várakozásoknak megfelelően megerősítette Magyarország adósbesorolását a Standard & Poor’s Global Ratings nemzetközi hitelminősítő. Az S&P-nél tavaly január óta BBB mínusz besorolás van érvényben stabil kilátással, ez ezúttal sem változott, hazánkat továbbra is befektetésre ajánlja.
A pénteki döntés nem okozott meglepetést, sem felminősítés, sem pedig leminősítés nem lett volna indokolt. Az adósbesorolás megerősítése ettől függetlenül fontos hír volt Magyarország számára, hiszen a BBB mínusz kategória csak egy fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett.
Indoklásában az S&P azt írta, hogy az alacsonyabb beruházások és a gyengébb külső kereslet kockázatot jelentenek Magyarország idei gazdasági növekedési kilátásaira. Arra számítanak, hogy a kormány 2025-től kezdődően konszolidálja a költségvetési pozíciót, azonban a közelgő 2026-os választások megnehezíthetik a képességét a nagy költségvetési hiány csökkentésére. A hitelminősítő pozitívumként értékelte az infláció csökkenését és a folyó fizetési mérleg szerény többletét is. Várakozásaik szerint a Magyar Nemzeti Bank az év hátralévő részében és a jövő évben is folytatni fogja az óvatos monetáris lazítást.
Hazánkat továbbra is mindhárom nagy hitelminősítő befektetésre ajánlja. A Moody’s Baa2 kategóriába sorolja Magyarországot, úgy látja, hogy a robusztus gazdasági növekedési kilátásokat az elektromosjármű- és akkumulátorgyártó iparban megvalósuló, tetemes közvetlen külföldi tőkebefektetések támasztják alá, amelyek támogatják a hazai gazdaságot, és hozzájárulnak a megnövekedett exportkapacitásokhoz. Emellett a magánfogyasztás további fokozatos élénkülése is hozzájárul az általános növekedéshez.
A Fitch Ratingsnél BBB mínusz besorolás van érvényben. A hitelminősítő úgy ítélte meg, hogy Magyarországot a BBB kategóriájú társaihoz képest erős strukturális mutatók, a beruházások által ösztönzött gazdasági növekedés és a szilárd nettó közvetlen külföldi tőkebefektetések támogatják. Ezeket ellensúlyozza a versenytársakhoz képest magas államadósság, az unortodox politikai lépések és a kormányzási mutatók romlása az elmúlt években, amelyek a BBB középértékhez közelítenek.
Nem tartozik a három legnagyobb közé, de friss fejlemény, hogy kedden az egyik japán hitelminősítő, az R&I is megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott besorolását. A hírt értékelve Varga Mihály pénzügyminiszter kiemelte, hogy az orosz–ukrán háború kitörése óta már több mint húsz alkalommal vizsgálták a hitelminősítők a magyar gazdaságot, és minden alkalommal befektetésre ajánlott kategóriába sorolták.
NGM: az S&P döntése mögött a magyar gazdaság stabilitása és válságállósága húzódik meg
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint, az S&P döntésének hátterében a magyar gazdaság stabilitása és válságállósága húzódik meg. A magyar gazdasági növekedés az uniós átlag feletti, megelőzi többek közt a belga, a francia, az olasz, a holland, a román, a lett vagy éppen a német gazdaság teljesítményét. A szaktárca úgy véli, hogy bár nehéz időszakon vagyunk túl, egyre több pozitív jel mutat abba az irányba, hogy a magyar gazdaságban fordulatról beszélhetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.