BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Új kajak-kenu akadémiát avattak Sukorón

Sukorón kevesebb mint három év alatt húztak fel egy új kajak-kenu akadémiát, ami világszinten is több szempontból egyedülálló.

Kevesebb mint három esztendő alatt épült fel a sukorói Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia, amelyet szombat délelőtt ünnepélyes keretek között adott át Orbán Viktor miniszterelnök. A megnyitóünnepségen a magyar kormányfő mellett beszédet mondott az Akadémia névadó elnöke, a háromszoros olimpiai, 31-szeres világ- és 29-szeres Európa-bajnok Kovács Katalin, valamint Tessely Zoltán, a térség országgyűlési képviselője.

Új kajak-kenu akadémiát avattak Sukorón
Új kajak-kenu akadémiát avattak Sukorón / Fotó: Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia

A Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia sukorói megvalósításáról 2020 második felében született kormánydöntés, a beruházás központi költségvetési támogatásból épült meg, az állami tulajdonú létesítmény fenntartója a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség lett. A kivitelezést Turi Attila Kossuth és Ybl-díjas építész és a Planbau Kft. tervei alapján 2021 őszén kezdhette meg a magyar tulajdonú WEST HUNGÁRIA BAU Kft. a sukorói kajak-kenu és evezős pálya területén. A beruházás szívét jelentő 

  • akadémiai főépülettel, 
  • a Kajak-Kenu Központ néven funkcionáló csónakház épülettel, 
  • a világviszonylatban is kuriózumnak számító ellenáramoltató medencével, 
  • valamint a megújult céltoronnyal a sportkomplexum több mint 20 ezer négyzetméteren jöhetett létre.

Az előcsarnokból elkülönítetten, egymástól zavartalanul közelíthetők meg a különböző rendeltetésű épületrészek: az 50 méteres, 10 pályás FINA szabvány szerinti sportuszoda (bemelegítő teremmel és tanmedencével); a különleges tetőszerkezettel bíró multifunkcionális tornacsarnok, amelyben egyaránt otthonra talál akár osztott pályán a kosár-, kézi- és röplabdasport, a futsal, valamint a 30 méter széles boulder-falaknak köszönhetően a falmászás is.

Az épületegyüttesben

  • három kondicionálóterem,
  • korszerű sportdiagnosztikai részleg,
  • 240 fős étterem, 
  • 240 fős konferenciaterem, 
  • és három épületszárnyban a kollégiumi és edzőtábori szobák, valamint apartmanok is helyet kaptak. 

Itt található meg Magyarország első Magaslati részlege, amelyben a finn Hypoxico Group rendszereit alkalmazva lehetőség nyílik a magaslati körülmények szimulációjára is minden sportoló számára.

A beruházással párhuzamosan 2021-ben kezdte meg működését a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia is. A sportszervezet ma már több mint 200 gyermek sportolását biztosítja az előkészítő korosztálytól az U23-as korosztályig. Az elmúlt évek során nem csak az utánpótlás korosztályok világversenyein értek el kimagasló eredményeket a kajakosok és kenusok, az Akadémiát erősíti Kőhalmi Emese hétszeres felnőtt világbajnok, a magyar kajak-kenu sport Örökös bajnoka és Fojt Sára a 2024-es párizsi olimpiai kétszeres bronzérmese is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.