BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vásárlás: valami olyan dolog történt a magyar boltokban, amit az elemzők se nagyon értenek

Az elemzők is csak találgatnak, hogy valódi trendfordulót jelez-e, vagy csak átmeneti jelenség az, ami augusztusban a kiskerekeskedelmi forgalomban történt. Vásárlási lázról még messze nincs szó, de jól látszik, hogy fokozatosan oldódik a lakosság óvatossága.

Augusztusban kedvező adatok érkeztek a kiskereskedelemből: úgy havi, mint éves alapon bővülni tudott a forgalom: 4,1, illetve 0,8 százalékkal. Míg tehát az előző hónapokban a kiskereskedelem rendre a várakozások alatt teljesített, és nem érte el azt a növekedési ütemet, amelyet a reálbérek emelkedése indokolt volna, a mostani adat már jelzi azt a növekedési szintet, amelyet úgy nagyjából elvárhatunk egy 9-10 százalékos reálbér-emelkedés mellett értékelte az augusztusi kiskereskedelmi adatokat Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Mint írtuk, idén másodjára sikerült 4 százalék fölé emelkednie a hazai kiskereskedelmi forgalomnak, a kedvező adat főképp az élelmiszerüzletek kiugró, közel 8 százalékos forgalomnövekedésének köszönhető.

vásárlás
Vásárlás: valami olyan dolog történt, amit az elemzők sem nagyon értenek / Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság (archív)

A reálbérek húzzák a vásárlásokat

Az elemző szerint a fogyasztás bővülése annak is köszönhető, hogy nemcsak a keresetek reálértéke nőtt, hanem a nyugdíjaké is: egyrészt az év eleji 6 százalékos nominális emelkedés nagyjából 2 százalékos reálnövekedést jelent, másrészt a bázisidőszakban pótlólagos emelésre volt szükség, amely novemberben kerül kifizetésre, így egy tavaly augusztusi szinthez képest a növekedés még nagyobb. 

Ráadásul a fogyasztás növekedését segíti az is, hogy a keresetek inkább az alacsonyabb bérkategóriákban emelkedtek jobban: ezt támasztja alá, hogy a mediánkereset jobban nőtt az átlagnál. 

A fogyasztás növekedésével eddig sem volt gond: a második negyedévben a GDP-ben elszámolt fogyasztás 4,2 százalékkal nőtt éves alapon, ennek azonban egy jelentős része a szolgáltatásoknál, illetve külföldi webshopokban, valamint a határ menti bevásárlóturizmusban jelent meg

magyarázta az elemző, aki szerint kérdéses, hogy az augusztusi adat azt jelzi-e, hogy az utóbbi esetleg visszább szorult, és a fogyasztás szintje általánosan növekedett, vagy csak egyszeri kiugró adatról van szó. Már csak az áfabevételek és az egyéb fogyasztáshoz kapcsolódó adók szempontjából sem mindegy, hogy hogyan alakul a fogyasztás belföldi része – húzta alá Regős Gábor.

Egyre többet költünk az online webshopokban

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior makrogazdasági elemzője szerint az élelmiszer-forgalom esetében a fő hajtóerő továbbra is a reálbérek dinamikus emelkedése, ami javítja a háztartások jövedelmi helyzetét. A nem élelmiszer jellegű termékek forgalma ezzel szemben csak lassabb ütemben, 2,9 százalékkal bővült a megelőző év azonos időszakához képest, miközben havi alapon kismértékben, 0,3 százalékkal mérséklődött is. Ebben a szegmensben egyrészről visszafogja a forgalmat az óvatossági motívum, amelynek nyomán a háztartások a nem létfontosságú bevásárlásaikat halasztják, de itt jelenik meg a külföldi vásárlások megugrása is.

Az MNB adatai szerint a második negyedévben a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal lebonyolított külföldi internetes vásárlások, postai és telefonos megrendelések értéke a megelőző évhez képest 22,0 százalékkal, több mint 105 milliárd forinttal emelkedett.

Az elemző szerint ez arra utal, hogy a különböző webshopok elterjedése, kényelmük, valamint árfekvésük miatt egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert a fogyasztók körében, ami visszafogja a kiskereskedelem hazai bővülését, elsősorban a nem élelmiszer-forgalom területén.

A növekedés motorja lehet a belső fogyasztás

Molnár Dániel szerint a kiskereskedelmi forgalom éves alapon a következő hónapokban is érdemi növekedést mutathat, a tavalyi alacsonyabb bázis is segíti ezt. A kérdés inkább az, hogy az augusztus havi bővülés az elkövetkező időszakban is fennmarad-e, illetve bekövetkezik-e fordulat a külföldi online vásárlások terén. 

A fogyasztás ezzel együtt is változatlanul a gazdaság fő motorja maradhat, amelyet a reálbérek emelkedése hajthat, a gazdasági növekedés szempontjából ugyanakkor a kulcskérdés az lesz, hogy ez milyen mértékben csapódik le a hazai vállalatoknál, és milyen mértékben importkeresletként.

Regős Gábor hasonlóan vélekedett, úgy véli, hogy a következő hónapokban van még hova nőnie a kiskereskedelemnek, hiszen a nem élelmiszerek esetében bőven látszik erre tér. Ugyanakkor kérdésesnek nevezte, hogy a magasan ragadt, és így nemzetközi szinten sokszor nem versenyképes árak ezt mennyire teszik lehetővé, ezen keresztül pedig, hogy az erőteljes fogyasztásbővülés mekkora részben jelenik meg a hazai gazdaságban.

NGM: nyolc hónapja töretlen a fogyasztás bővülése

A kiskereskedelmi forgalom folyamatos és gyorsuló bővülését elsősorban a 11 hónapja tartó és dinamikus reálbér-emelkedés (legutóbb 9,4 százalékkal), valamint az alacsony szintre visszaszorított infláció teszi lehetővé – értékelte a kiskereskedelmi forgalom alakulását a Nemzetgazdasági Minisztérium. 

A szaktárca közleményében hangsúlyozta, hogy a kiskereskedelemben zajló tisztességes és fokozott intenzitású verseny mellett a kormány változatlanul elkötelezett, ezért a folyamatosan zajló fogyasztóvédelmi ellenőrzések mellett továbbra is fenntartja az online árfigyelő működését. 

„A következő hónapokban – a várakozások szerint – töretlenül folytatódhat az óvatossági motívum oldódása és a fogyasztás folyamatos visszaépülése, így a kiskereskedelmi forgalom növekedése. Ezáltal a kiskereskedelmi forgalom erősödése, a turizmus dinamikus növekedése mellett, továbbra is a gazdasági bővülés motorja lesz” – olvasható az NGM közleményében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.