Ahogy beszámoltunk róla, a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a monetáris kondíciókon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a mai kamatdöntő ülésén, az alapkamat továbbra is 6,5 százalékon áll. A szokásoknak megfelelően 15 órától tart háttérbeszélgetést a döntés okairól Virág Barnabás alelnök.
Szeptember közepe óta azt látjuk, hogy fokozatos dollárerősödés valósul meg, miközben a feltörekvő piacokon tőkekiáramlás zajlik – kezdte a háttérbeszélgetést Virág Barnabás. Az MNB alelnöke rámutatott, októberben 3,2 százalék volt az infláció, a piaci szolgáltatásokban mérsékelten emelkedtek az árak, miközben a drágulásért az üzemanyagok és az élelmiszerek a felelősek.
A magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben visszaesett, ennek hátterében az ipar és az építőipar gyengélkedése állt. A monetáris tanács továbbra is úgy ítéli meg, hogy a növekedés újraindulásának feltétele az infláció fenntartható szintre csökkentése.
Jelezte, az az általános helyzetkép, hogy a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés növeli a felfelé mutató kockázatokat.
Az inflációs kilátásokat 2025-ben több egymás ellen ható tényező befolyásolja.
Fontos szerénynek és fegyelmezettnek maradni, az infláció árnyékát is el kell törölni
– mondta, hozzátéve, hogy továbbra is visszafogja a növekedést az inflációtól való félelem, ami fejekből nem tűnik el egyhamar. Hangsúlyozta, a jelenlegi környezetben továbbra is szigorú monetáris kondíciókra van szükség.
Virág Barnabás jelezte: huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat.
A monetáris tanács három fő területre fókuszál. Az egyik ilyen az infláció, a szolgáltatások kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy októberben a telekommunikációs szolgáltatások ára korábban nem látott szintre csökkent, havi alapon 7 százalékkal esett. A következő hónapokban azonban figyelni kell Virág szerint a profit húzta inflációra, az ágazatok egy részében a költségnövekedést érdemben meghaladó áremelkedés történt. Több olyan szolgáltató esetében, ahol ez lejátszódott, ott most októberben jelentős áresés kövezett be. „Mintha picit túlmentek volna, mint amit a kereslet indokolt volna” – jegyezte meg.
Úgy látja, rövid távon a korábban vártnál alacsonyabb infláció várható. Jövőre három hatás határozza meg az inflációs helyzetképet:
Szerinte ezek a tényezők fogják meghatározni az inflációt 2025-ben. A jegybank a jelenlegi körülmények között az árstabilitással tud hozzájárulni a növekedés újbóli beindulásához, és továbbra is az inflációs cél elérése motiválja a monetáris tanácsot.
Az MNB alelnöke szerint a globális térben háromosztatú a gazdasági növekedés, míg Amerikában és Kínában erőteljes, addig Európában gyenge.
Európában a növekedési várakozások borzasztó gyatrák
– mondta, hozzátéve, hogy a várakozásokhoz képest lejjebb kerültek a harmadik negyedévben, ez főleg Kelet-Európára igaz. Arra is rámutatott, hogy a belső fogyasztás élénkülése zajlik, a reálkeresetek nagyon dinamikusan nőnek, a munkaerőpiac változatlanul a teljes foglalkoztatás állapotában van, miközben a hitelpiac is élénkül. Ugyan a kiskereskedelmi forgalomban volt megtorpanás, de az óvatossági motívum oldódik. Szerinte a belső fogyasztás a következő hónapokban tovább élénkülhet.
A monetáris politika hatókörén kívül eső tényezők közül, amelyek a növekedést visszafogják, kiemelte:
Összegezve, a gazdasági növekedés visszafogott, ami a jegybank hatókörén kívül álló tényezőkből ered – mondta.
Virág rámutatott, hogy a kamatvárakozások eltolódtak az elmúlt időszakban, tovább nyílt a kamatkülönbözet Amerika és Európa között.
Ugyanakkor az is látszik, hogy a geopolitikai térben komoly kockázatok vannak jelen, több olyan döntés született az elmúlt hetekben, amely az eszkaláció veszélyét magában hordozza
– mondta. Emiatt sokkal vonzóbb lett a dollár, ami elszívja a levegőt a feltörekvő piacok felől. Az a tőkebeáramlás, ami a nyári hónapokig jellemző volt, megfordult.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország jelentős előrelépést ért el több területen. Egy 13 elemű feltörekvő mintán komoly előrelépés történt. Ezek között említette a folyó fizetési mérleget, amely többletes, eközben a költségvetési egyenleg is javul, szerinte számottevő egyenlegjavulás tud felmutatni a kormány. Egy olyan elem van, ahol az alsó szegmensben van a kockázati tényezők között a magyar gazdaság, az a növekedés, de elemzők itt is bizakodók.
Az utolsó kéthavi adat függvényében minden esély megvan arra, hogy a 4,5 százalékos hiánycélt Magyarország teljesítse, erre szükség is van
– mondta Virág.
Azt is hozzátette, hogy a shortpozíciók nőttek Magyarországgal és a forinttal szemben, de a belföldi stabilizáció működik.
Rendszeres swaptenderekkel és év végén átnyúló tenderekkel kívánják elősegíteni a pénzpiaci stabilitás megteremtését.
Azt is hangsúlyozta, hogy kiemelt figyelemmel követik ezt a részpiacot a következő hónapokban.
„Meg kell várnunk a hivatalos bejelentést, semmiféle előzetes találgatást nem szeretnék kommentálni” – válaszolta arra a kérdésre, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter, akit Matolcsy utódjaként tartanak számon sokan, találkozhat a jegybank vezetésével. Jelezte, az intézmények közötti együttműködés folyamatos.
Virág egyetlen árfolyamszintet sem szeretne kommentálni, az látszik szerinte, hogy a feltörekvő piacokon a legdominánsabb az amerikai események alakulása, amely nyomás alá helyezi a forintot is. Szerinte a kulcskérdés, hogy ez az inflációra milyen hatással lesz, ennek van inflációs kockázata, ezt vizsgálja a jegybank a jövőben.
Jelezte, hogy nemcsak az a kérdés, milyen döntést hoznak, hanem a monetáris politika irányát illetően milyen értelmezések figyelhetők meg. Magyarország kapcsán is megjelent nagyon sokféle értelmezés.
Az a megnyilatkozás, amit tett a miniszterelnök, az a bizonytalanságot egyértelműen mérsékelte
– mondta Virág Barnabás, hozzátéve, hogy az mindenképpen üdvözlendő. A kormány költségvetési hiánycéljáról azt mondta, hogy az idei hiánypálya befutható, de a jövő évi kilátások kapcsán nem szeretne latolgatni, ugyanis mindig megvan a beavatkozás lehetősége a kormány számára.
„Egy tanácstag volt, aki kamatcsökkentés mellett tette le a voksát” – mondta a tanács mai döntéséről, a többség a kamattartás mellett voksolt. Jelezte, hogy amíg a külső tényezők indokolják, a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat, de pontos dátumot nem tudna erre mondani.
Virág szerint az amerikai választási kampányban elhangzott üzenetek befolyásolják a pénzpiacok működését, így vesznek fel pozíciókat befektetők. Ennek következménye a dollár erősödése, konkrét döntések még nincsenek, de nem lehet figyelmen kívül hagyni ezeket.
Egészen biztosan csökken a jegybank vesztesége
– válaszolta arra a kérdésre, hogy miképp alakulhat az MNB vesztesége, hozzátéve, hogy a feladat az árstabilitás biztosítása és nem a veszteség menedzselése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.