BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebbet hozott a hőeladás a BERT-nek

Annak köszönhette tavalyi árbevételének növekedését a Budapesti Erőmű Zrt, hogy az előző évinél több áramot és magasabb egységáron adott el. Viszont vitte a pénzt, hogy több mint hétszázmillióért visszabérelt egy előzőleg saját területet.

Az előző évi 6,9 milliárdosnál valamivel kisebb, 6,7 milliárd forintos adózott eredménnyel zárta 2020-at a Budapesti Erőmű Zrt. (BERT) annak ellenére, hogy valamelyest nőtt az árbevétele (63,7 milliárd forintra) és mintegy harmadával 18,5 milliárd forintra erősödött az üzemi eredménye is. A pénzügyi műveleteken azonban többet – 7,5 milliárdot – veszített, mint 2019-ben, a 4,4 milliárdos adófizetési kötelezettsége pedig háromszorozódást takar. Árbevételének növekedését annak köszönhette az éves beszámolója szerint, hogy több áramot és magasabb egységáron adott el, jellemzően a fűtési időszakon kívül. Áramexportja 5 százalékkal 20,544 milliárd forintra nőtt, a kivitel kétharmada az EU-n belül, a többi azon kívül kelt el.

Összességében 19 százalékkal emelkedett a villamos energia eladásából származó bevétele.

Fotó: Jászai Csaba

Távhőből viszont hiába akart nagyobb mennyiséget értékesíteni, mint 2019-ben, e bevételei a korábbinál alacsonyabb hődíjak miatt 6 százalékkal estek. A hőeladás a BERT forgalmának több mint a harmadát képviseli, e tevékenységén alapul a főváros távfűtésének, valamint használati melegvíz-ellátásának mintegy 60 százaléka. A BERT kelenföldi, kispesti és újpesti erőművében termelt hő a Főtáv Zrt-n keresztül jut el a felhasználókhoz.

Tavaly 15 százalékkal 28,3 milliárd forintra csökkent a BERT anyagköltsége. E kiadások döntő részét a megemelkedett tüzelőanyag vásárlás tette ki, amire a többlet villamosenergia értékesítés miatt volt szükség.

A társaság szerencséjére azonban jelentősen csökkent a tüzelő átlagos egységára. Az anyagköltségeken belül a második legjelentősebb tétel a pótalkatrész beszerzés volt, amely az ütemezett éves beruházáshoz vásárolt anyagok költsége miatt meghaladta a 2019-est.

Az igénybe vett szolgáltatások értékét a 2019-es adat másfélszeresére növelte egy 730 millió forintos tétel, amit az okozott, hogy a társaság ingatlant bérelt vissza a belőle kivált Energia Pro Zrt.-től. Kissé megdrágultak az aktuális karbantartások is.

Tavaly decemberben a magyar-francia CHP Energia Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. megvette a társaság 95,62 százalékát a csehországi EP Energy csoporttól. Az önkormányzatoknak 3,92, kisbefektetőknek 0,45, magánszemélyeknek 0,01 százaléka van a társaságban. A CHP Energia többségi hányada a francia hátterű Veolia Energia Magyarország Zrt-é. A CHP az akkori közlemény szerint átvette a Budapesti Erőmű Zrt. minden dolgozóját. A Világgazdaság márciusban megkérdezte a BERT-et a társaság további működésének részleteiről, terveiről, de nem kapott választ.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.