Szerda reggel megawattóránként 70 euró fölé ugrott a hónapok óta dráguló földgáz ára az Európában meghatározó hollandiai tőzsdén az egy héttel ezelőtti 50 euróról, míg az áram – a gázéval együtt mozgó – jegyzése történelmi csúcsra szökött a magyarországi HUPX-en.
A hazai áramár már háromszor akkora, mint egy éve volt. Ha az év végéig ilyen magasak maradnak a kereskedésben, akkor Magyarország idei teljes villamosenergia-felhasználása kétmilliárd euróval kerülhet többe a tavalyinál
– reagált a hírre Balogh József energiapiaci szakértő a VG-nek. Balogh József ráadásul nem is tartja indokoltnak az extra árakat a hazai és a balkáni kereslet-kínálat alakulásából kiindulva, magyarázatként inkább a németországi atom- és szenes erőművek erőltetett bezárására mutatott rá. A németországi áram ugyanis nem lett zöldebb, most szeptemberben például szinte semmi nem hajtotta az ország szélerőműveit, a magas gázárak mellett viszont többet termeltek a németországi lignites erőművek, mint az elmúlt években.
Ha valóban a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése volt a cél, akkor éppen az atomerőműveket kellett volna hagyni termelni.
Az elhibázott német energiapolitika hatása érződik Magyarországon és az egész földrészen is az európai helyi árampiacok összekapcsolásán (Market Coupling) keresztül: amikor a leálló szélerőművek miatt drágul Németországban az áram, drágul az egész EU-ban is, de hiába fúj a szél a Németországban
– magyarázza Balogh József –, nem esnek a jegyzések a HUPX-en. Fokozza a bajt, hogy tavasz óta pénzügyi spekulánsok vásárolják fel a szén-dioxid-kibocsátási kvótákat, amelyek ára emiatt a januári 30 euróról mára 60 euróra ugrott. Ennek hatására belendültek az európai gázüzemű erőművek, hiszen mivel ezek a szeneseknél kevésbé károsítják a környezetet, azoknál érdemben kevesebb kvótát is kötelesek vásárolni.
Mivel pedig a nyáron folyamatosan működtek, kevesebb gáz jutott az európai föld alatti tárolókba. Éppen ekkortól érkezett kevesebb gáz Oroszországból is, így kialakulhatott egy olyan piaci helyzet, amelyben Európa az Északi Áramlat 2.-n várható többletgáztól reméli a megoldást.
A Gazprom augusztus vége óta már egyáltalán nem tölti a németországi Rehden és Katharina föld alatti tárolókat, de kevesebbet küld az ausztriai Haidachba, valamint a hollandiai Bergermeerbe és a szintén német Jemgumba is. A magyarországi betárolás szintén lassúbb a tavalyinál, és bár ez ellátásbiztonsági szempontból nem okoz problémát, a kínálat nyilvánvalóan szűkül.
Márpedig az európai és a hazai piacnak a villamos energia iránti igény kielégítése mellett a megújulók miatti áramingadozások kiegyenlítése céljából is tartósan és egyre több gázra lesz szüksége. Erre kedden Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese is felhívta a figyelmet, miután az európai a GasNaturally szervezet vezetőivel tárgyalt. Jelezte, hogy a tavalyi hazai áramtermelés 28,1 százalékát gázerőművek adták. A hivatal honlapja szerint most júniusban az arány már csak 20,9 százalékos volt. A vizsgált hónapban a primerenergia-termelés éves összevetésben 2,6 százalékkal lett nagyobb, ehhez a fosszilis alapú létesítmények csökkenő, a nukleáris és a megújulók emelkedő mértékben járultak hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.