Hazánkban 250-350 ezerre tehető a demensek (leépültek) száma az idősek körében, a betegek fele Alzheimer-kórban szenved – mondta a napokban tartott szakmai fórumon Kovács Tibor, a Semmelweis Egyetem neurológus docense annak kapcsán, hogy júliustól már kapható a patikákban a Richter Gedeon cég új Alzheimer elleni gyógyszere. A készítmény napi egyszeri szedés mellett a betegség korai fázisában adható.
A kór a szívbetegségek, a rosszindulatú daganatok és az agyvérzések után a leggyakoribb halálok a fejlett világban.
A betegség pontos oka egyelőre ismeretlen, de a kockázati tényezőket – kivéve az öregedést – csökkenteni lehet. Janka Zoltán, a szegedi egyetem pszichiáterprofesszora ennek kapcsán megjegyezte: segít az antioxidánsokban gazdag étrend, a mértékkel fogyasztott vörösbor és a folyamatos szellemi tréning, az életen át tartó tanulás. A betegség kockázatai között említhető a magas vérnyomás és vérzsírszint, a cukorbetegség és az elhízás, valamint a fejet ért sérülések.
A korai felismerés fontos, ebben nagy szerepe lehet a háziorvosnak. A kezdeti fázis akár 30-40 évvel a kór kirobbanása előtt, fokozódó emlékezetzavarral, névfelejtéssel, szétszórtsággal, tér- és időbeli tájékozódási zavarral jelentkezik, majd az emlékezethanyatlás mélyül, a beteg a közelmúlt eseményeit is elfelejti, később nem ismeri meg saját családtagjait, elhanyagolja a személyes higiénét.
Hazánkban hatvan-hetven demenciaközpont van ugyan, ám a betegek 90 százaléka nem jut megfelelő gyógyszeres terápiához. Ennek egyik oka a diagnózis hiánya, mivel nem jutnak el a szakorvosokhoz, a másik, hogy a készítmények drágák, a beteg havi gyógyszertérítési díja 7-9 ezer forint, ám úgy tudjuk, a Richter piacra dobott gyógyszere ennél lényegesen olcsóbb lesz.
Janka professzor úgy fogalmazott: tisztában van a szűkös tb-kasszával, amely miatt szűk szakorvosi kör írhatja csak fel a speciális gyógyszereket, ám tudomásul kell venni: a lakosság elöregedésével súlyos terhet zúdít a társadalomra a demens emberek ellátása. Fejleszteni kellene a gondozói hálózatot, hogy az aktív korú családtagokat mentesítsék betegeik napi felügyelete alól. Nem véletlen, hogy a fejlett országokban 478 összetett vizsgálat folyik e betegségcsoportban. Az amerikai Alzheimer-társaság becslése szerint 2025-re megkétszereződik az érintett betegek száma a világon, erre már most készülni kell. A kórt az évszázad betegségének tartják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.