BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit ért el a miniszterelnök Medvegyevnél? Semmit!

Kurtán elintézve jött el a brit miniszterelnök arról a tárgyalásról, amelyet a Japánban folyó G-8 tanácskozás margóján folytatott az új orosz államfővel.

Gordon Brown főleg a British Petroleum (BP) hányatott sorsú orosz vegyes vállalata ügyében szeretett volna magyarázatot kapni a májusban hivatalába iktatott új orosz elnöktől, Dmitrij Medvegyev azonban elhárította a számonkérést, mondván, nem az ő feladata, hogy a Moszkvában működő cég külföldi alkalmazottainak vízumügyeivel foglalkozzon.

A brit miniszterelnök azt sem tudta elérni, hogy az oroszok újra megnyissák a British Council két, fontos vidéki intézetét, Szentpétervárott és Jekatyerinburgban, emellett a korábbi orosz kém – Alexander Litvinyenko – londoni meggyilkolása ügyében sem kerültek közelebb az álláspontok.

A Financial Times szerint a kétoldalú találkozót a britek utólag „nagyon őszintének” minősítették. Az adott fogalmazásban a „frank” jelző – a diplomácia sajátos nyelvjárása szerint – önmagában is komoly nézeteltérések meglétére szokott utalni. Orosz részről utóbb azt közölték, hogy Medvegyev előre tekintve akarta normalizálni a két ország, alaposan megromlott viszonyát, ezért úgy érezte, hogy Brown szándékosan mérgezte a megbeszélés légkörét, a korábbi ügyek elővezetésével. A találkozó atmoszféráját egyébként már előzetesen súlyosan megterhelték azok a londoni kiszivárogtatások, hogy a brit fővárosban „ismét nyüzsögnek az orosz kémek”.

A British Petroleum oroszországi leányvállalata, a TNK-BP már hónapok óta ádáz belharcok színtere. A cég létrehozatalát Vlagyimir Putyin korábbi elnök – pompázatos külsőségeket sem nélkülöző – 2003-as londoni, hivatalos államfői látogatásán határozták el, azzal a szándékkal, hogy példázza, mire lehet képes együtt egy óriási tapasztalattal, szakértelemmel, korszerű technológiával rendelkező globális nagyvállalat és az orosz olajipari kapacitások egyesítése, az egyre nyitottabb orosz gazdaság keretei között.

Az utóbbi időben azonban a létrehozott vegyes vállalat inkább negatív főcímekkel került a világsajtó lapjaira. Az orosz fél részrehajlással vádolta a britek által delegált vezetőket, és a hatásköreik részleges feladására szólította fel őket.

Az utóbbi hetekben elterjedt a híre, hogy Moszkva nem hosszabbítja meg a brit személyzet jelentős részének vízumát, ezért a külföldi stáb akár felének is távoznia kell. Londonban azzal vádolják a TNK-BP vezetésében tevékenykedő oroszokat, hogy ilyen úton akarják eltávolíttatni a brit vezérigazgatót és a számos munkatársát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.