BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyurcsány: Magyarország kibírja

Folyamatos kezdeményezésekkel kell üzenni a piacoknak, hogy Magyarország gazdasága, költségvetési és pénzügyi pozíciója, a magyar bankrendszer elég erős ahhoz, hogy kibírja a pénzügyi válság okozta nyomást - hangoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán Brüsszelben.

Az európai uniós tagországok állam- és kormányfői találkozóját megelőzően nyilatkozva hozzátette: úgy látja, a magyar gazdaságban az alapok erősek, de az országra hatással van a világban tapasztalható bizonytalanság.

Gyurcsány bejelentette: annak érdekében, hogy a magyar nemzeti érdekek védelme hatékonyabb legyen, arra kérték Orbán Viktort, a Fidesz elnökét, hogy közösen képviseljék Európában, a különböző pártcsoportoknál azt, "amit a kormány kidolgozott és ami az európai integrációs bizottságban is támogatást nyert". A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodásról elmondta, az elsősorban lehetőség az ország számára, hogy megerősítse pozícióját.

Az IMF kulcsfontosságú partnere Magyarországnak, abba a szövetségesi körbe tartozik, amelyet az ország vezetése az adott helyzetben kidolgozott gazdaságpolitika támogatásához keres - emelte ki nyilatkozataiban. Kitért arra is: Magyarország folyamatosan államkötvény-kibocsátással finanszírozza az államháztartás hiányát és újítja meg a régebbi kötvényeket.

A megállapodás lehetőséget adhat arra, hogy "az ország a nemzetközi pénzügyi rendszerben a mai kötvényekben megtestesülő hozamelvárásoknál lényegesen olcsóbb forrást talál" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A most kezdődött kétnapos csúcstalálkozó céljairól elmondta: azért jöttek, hogy a lehető legnagyobb védelmet biztosítsák a magyar és az európai pénzügyi rendszernek, és ezzel a védelemmel segítsék az európai és a magyar gazdaságot, elkerülhetővé tegyék a mély recessziót. -

A gazdaság, a családok, az emberek érdekeinek védelméről szól az ülés - szögezte le. Megismételte, hogy Magyarország a csúcstalálkozóra négy kidolgozott javaslattal érkezett. Ezek közül kiemelte az uniós pénzügyfelügyelet sürgetését. - Örömmel látjuk, hogy a javaslatok közül az, amelyet fél évvel ezelőtt nem nagy szimpátiával figyelt az EU, mostanra jelentős támogatásra nyert - mondta erről.

Legutolsó hírként emlékeztetett: José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök jelezte, hogy szándékában áll felkérni egy szakértői csoportot, amely kidolgozza az egységes európai felügyelet kialakításának feltételeit. - Nézzünk azzal szembe, hogy ha európai pénz- és befektetési piacaink vannak, a szabályozásnak is európainak kell lennie - jelentette ki a kormányfő. Hangsúlyozta: Magyarország azt is szeretné, hogy rugalmasabb legyen az európai szabályozás, gyorsabban tudjon válaszolni az olyan típusú helyzetekre, mint a mostani.

Ez igaz az uniós felzárkóztatási, kohéziós politikára, arra, hogy hogyan tudják felhasználni ezeket a támogatásokat, és igaz általában a költségvetési politikára - fűzte hozzá. - Az államot és az uniós együttműködést kell ilyenkor erősíteni, hiszen ha gyengébb a piac ellenálló-képessége, gyengébb az emberek védekezőképessége, akkor a harmadik szereplőnek, az államnak kell erősnek lennie - fejtette ki. Egy kérdés kapcsán felhívta a figyelmet, hogy az egész régió gyengélkedik, hullámzó a hangulat a pénzpiacokon. Mint mondta, "hétfőn úgy láttuk, hogy a támadás első hullámát kivédtük, de óvatosnak kell lenni". Gyurcsány Ferenc leszögezte: az EU már eddig erős integrációnak bizonyult. Minden országnak saját megoldásokat kell keresnie, de Magyarország nagyobb fokú közös megközelítést is sürget - vélte ugyanakkor. Megállapította azt is, a helyzet rendezéséig "hosszú út áll előttünk".

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.