Vonja össze a kormány az informatika és a távközlés irányítását – erre vonatkozó javaslat hangzott el a napokban egy parlamenti felszólalás kapcsán. A szakmai szervezetek közül az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) már jelezte, támogatná az elképzelést. Álláspontja szerint ez a lépés igazodna a világpiaci folyamatokhoz.
Az ez év májusban érvénybe lépett kormányátalakítás és struktúraváltozás részeként az informatikai terület a Miniszterelnöki Hivatal, míg a távközlés az újonnan felállított infrastrukturális tárca, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium fennhatósága alá került. Az IVSZ már akkor jelezte, a szakma nem ért egyet a lépéssel. Korábban a két iparág kormányzati irányítása a gazdasági tárcához tartozott.
„A kezdeményezést támogatjuk, hiszen a gazdasági és társadalmi szempontokat figyelembe véve e két, szorosan összekapcsolódó területnek egy kézben, akár egy tárca nélküli miniszter kezében a helye” – hangsúlyozza Keresztesi János, az IVSZ elnöke. Az informatika és a távközlés piacán évek óta megfigyelhető integrációs folyamatokat követve a szakmai szövetség az elmúlt évben döntött úgy, hogy az informatikai vállalkozások mellett a telefontársaságokat is bevonja tevékenységébe, és az iparágnak szóló külön tagozatot hozott létre. A képviselői indítvány is arra hívja fel a figyelmet, hogy a két terület külön-külön történő kezelése nem logikus, hibalehetőségeket, szükségtelen rivalizálást, valamint „többfejűséget” eredményez. Megkeresésünkre a Kormányszóvivői Iroda lapzártánkig nem reagált.
A magyarországi informatikai és távközlési piac együttes mérete 2007-ben 1,476 milliárd forint volt, ezen belül az informatikai piac 4,4 százalékkal bővült, a távközlési szolgáltatásoké pedig közel 2 százalékkal esett vissza az előző évhez képest – derül ki az IDC piackutató felméréséből.
A távközlési cégek kormányzati bevételére nem készült külön kimutatás, az informatikai piacon viszont a három költségvetési szektor (központi kormányzat, önkormányzatok, egészségügy és oktatás) megrendeléseinek együttes részesedése tavaly kevesebb mint 20 százalék volt. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.