A jóslatok eltérők az emelkedés ütemének visszafogásáról, sokan pedig azt hangoztatják, hogy az átmenetileg magasra felkúszó kihasználatlanság tovább javítja a bérlők alkupozícióját.
A Cushman & Wakefield (C&W) szerint az új fejlesztések a következő két évben várhatóan 580 ezer négyzetméterre csökkennek a korábban tervezett 830 ezer négyzetméterrel szemben. Jövőre várható a tervezett irodafejlesztések legjelentősebb, 32 százalékos visszaesése, ennek ellenére az elkövetkező 12 hónapban 276 ezer négyzetméter új irodaterületet adnak át.
A budapesti alpiacokon nagyon változó az irodafejlesztési körkép. Az új fejlesztések visszaesése Dél-Pesten és a Váci úton lesz a legjelentősebb. Dél-Pesten 35, míg az utóbbinál 29 százalékos visszaeséssel lehet számolni a korábbi adatokhoz viszonyítva, ennek ellenére mindkét alpiacon jelentős fejlesztések várhatók.
Budapest központi üzleti negyedét, valamint Bel-Budát érinti legkevésbé a hitelpiaci válság, mivel mindkét alpiacon az új fejlesztések tekintetében kevesebb mint 8 százalékos visszaesést prognosztizálnak a hitelpiaci válság előtti előrejelzésekhez hasonlítva.
A belga Codic cég ügyvezetője, Gabriel Uzgen lapunknak azt mondta: még mindig van bizalmuk a magyar piacban, ezért indítják el most, a válság közepette is a Váci úti fejlesztést, és előkészítés alatt áll a Margit körúti beruházás, ám ott még nem döntötték el, hogy kisebb irodaházat vagy hotelt építsenek.
A cégvezető alátámasztotta a C&W meglátásait, miszerint az ingatlanpiac nagyobb része pozitívnak ítéli, hogy sok fejlesztő visszafogja a beruházásokat, mert már érzi, hogy csökken a bérlői kereslet.
A fejlesztők szerint az elhalasztott projektek 85 százalékánál a finanszírozás hiánya jelenti a legfőbb problémát, míg 15 százaléknál az általános piaci bizonytalanság és az előbérleti szerződések hiánya okoz nehézséget.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.