Kénytelen lesz átértékelni az atomenergia kiiktatására irányuló tervét Németország az orosz gázbeszerzési válság hatására – vélik az elemzők. Miután újabb kétségek merültek fel az óriás energiapartner Oroszországgal kapcsolatban, Európa legnagyobb gazdaságának nagyobb mértékben kellene függetlenednie tőle – hangoztatják mind többen, hozzátéve: ennek egyik eszköze lehet a nukleáris energia megtartása.
Igazán racionális döntés lenne, ha Németországban tovább működhetnének az atomerőművek, mint ahogy azt a mostani energiaprogramban megtervezték – mondta Manuel Frondel, az esseni RWI intézet munkatársa. A nyolc évvel ezelőtt elfogadott és a szavazók széles tábora által támogatott program 17
reaktor leállítását irányozza elő 2021-re. Jelenleg Németország teljes energiafogyasztásának a harmadát és a primer felhasználás 11,5 százalékát állítják elő ezek a létesítmények; bezárásukra biztonsági és környezetvédelmi megfontolásokból kerülne sor. Eddig a németek alacsony költségei és környezeti előnyei ellenére is ragaszkodtak elgondolásukhoz, hogy megszabadulnak a nukleáris energiától.
A németek álláspontját a gázválság változtathatja meg. „Sem az iparban, sem a fűtésben nem hagyatkozhatunk túlságosan a földgázra” – szögezte le Roland Schmied, az ipari energiafogyasztók lobbicsoportjának (VIK) szóvivője. A nukleáris ipar is kapva kap az alkalmon. Ráadásul a szeptemberi szövetségi választások a konzervatívok győzelmét hozhatják, akik az atomenergia hívei. Reuters
Alternatíva
Az atomenergiával szemben alternatívaként még a szén és a megújuló források (szél, nap) jöhetnek szóba. A szén részesedése jelenleg 50 százalékos Németországban. Az EU decemberben elfogadott klímacsomagja keretében azonban 2013-tól megnő az ezen energiahordozó elégetéséből származó károsanyag-kibocsátás költsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.