BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A külügyminiszterhez fordultak az üzletemberek

A külpiacok diverzifikálásának elősegítését, erőteljesebb és hatékonyabb gazdaságdiplomáciát, a külpiaci hálózat bővítését, de legalábbis némi átalakítását vetik fel egyebek között a vállalati szféra képviselői, amikor ma konzultálnak Göncz Kinga külügyminiszterrel.

A Világgazdaságnak nyilatkozó üzletemberek szerint elsősorban a hazai tulajdonú, Magyarországon bejegyzett kis- és középvállalatokat kellene segítenie az államnak a válságkezelés részeként. A mai találkozóra azért invitálta a külügyminiszter a vállalkozókat képviselő üzletembereket, hogy megvitassa, a válsághelyzetben a magyar diplomácia hogyan segítheti a cégeket külkapcsolataik fenntartásában – közölték lapunkkal a külügyi tárcánál.

A mostani találkozó illeszkedik abba az egyeztetéssorozatba, amelyet a miniszterelnök és a kormány tagjai folytatnak a politikai és gazdasági élet szereplőivel – mondták a szaktárcánál.  A találkozón felvetendő kérdésekkel kapcsolatban Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke a Világgazdaságnak elengedhetetlennek nevezte, hogy a vállalatok kapjanak segítséget új exportpiacok feltérképezéséhez. Az ilyen piacfeltáró munka igen nagy – és kockázatos – ráfordítást igényel a cégektől, hiszen távoli országok jelenthetnek elsősorban új lehetőségeket a magyar exportőröknek.

Olyan – a rendszerváltás óta elhanyagolt – államok, amilyenek például egyes latin-amerikai vagy afrikai országok, de még Ausztrália is. Ehhez a tevékenységhez pedig szükség lenne valamilyen előfinanszírozásra, mert a cégeknek nincs forrásuk erre. Elvben az ITD Hungary segíthetne, de ahhoz számukra is át kellene csoportosítani forrásokat – mondta Fekete, aki szerint minimum jó pár százmillió forintra lenne szükség e célra.

Egyetért az új exportpiacok felkutatásának szükségességével Dávid Imre, a Magyar Külgazdasági Szövetség elnöke is, aki a potenciális célpontok közé sorolja Kínát, az arab országokat, egyes FÁK-államokat és a Balkánt is. Ebben segíthet az is, hogy több említett ország, régió korábban jó felvevőpiaca volt a magyar áruknak, ám a rendszerváltás óta elhanyagoltuk őket.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.