A lakosság egyharmada szenved mozgásszervi betegségekben, ezért helyezte e betegségeket a hét végén Budapesten tartott konferencia középpontjába a kárpát-medencei magyarság egészségével foglalkozó Magyar Egészségügyi Társaság (MET) - tájékoztatott Süveges Ildikó, a Semmelweis Egyetem professzora. A tanácskozáson úgy fogalmaztak: fokozni kell a betegellátás biztosítását célzó erőfeszítéseket, a komplex betegellátás pedig szélesebb társadalmi összefogást igényel.
Ez annál inkább fontos, mert például a derékfájás miatt fizetik ki a legtöbb táppénzt a fejlett európai országokban, hazánkban is. A rokkantosítás okai között a nyugat-európai országokban ez a betegség az 1-2., hazánkban a 3-4. helyen áll. Hazánkban 600 ezer nő és 300 ezer férfi szenved csontritkulásban, amely gyakran vezet a sokszor halálos kimenetelű combnyaktöréshez. Az Egészségügyi Világszervezet 2000-ben hirdette meg a csont és ízület évtizedét a mozgásszervi betegségek társadalmi és gazdasági terhének kiugró növekedése miatt. E betegségcsoport okozza világszerte a legtöbb fogyatékosságot és rokkantságot, költségük a szív- és érrendszeri betegségekét követi - mondta Bálint Géza professzor, az évtized hazai koordinátora. A betegségek megelőzésében fontos szerepe van a mozgásnak, a megfelelő táplálkozásnak, az ideális testsúly megtartásának és a túlzott alkohol- és cigaretta fogyasztás visszafogásának.
E betegségek súlyos fájdalommal járnak, ám a betegeknek csupán 20-30 százaléka fordul orvoshoz, de tény az is, hogy ezek a fájdalmak fájdalomcsillapítókkal, gyulladáscsökkentőkkel alig mérsékelhetők - mondta Bálint professzor. Bizonyítékokon alapuló vizsgálatok szerint a krónikus fájdalom 20-30 százalékkal emeli a rák és a kardiovaszkuláros betegségek halálozási arányát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.