A 2011-től kezdődő, következő 5 éves fejlesztési tervében a karbongáz-terhelés fajlagos csökkentésére kell helyeznie a hangsúlyt a kínai kormánynak, ha el akarja kerülni az országok többségének szembenállását – hangoztatja jelentésében a Reuters.
Az új kurzus vállalására immár Washington is nagy erővel ösztökéli a kínai vezetést, a váltás szükségességéről a héten Pekingben tárgyaló amerikai klimatológiai kormánymegbízott – Todd Stern – is szeretné meggyőzni vendéglátóit.
A korábbi amerikai kormányzat élén, George W. Bush nagyrészt arra való hivatkozással maradt távol a kiotói éghajlatvédelmi egyezménytől, hogy a gyorsan fejlődő államok – élükön Kínával és Indiával – nem hajlandók elállni a hatalmas széndioxid-kibocsátással járó iparfejlesztési modelltől.
Ez utóbbi csoport viszont a fosszilis energiahordozók évtizedeken keresztül folytatott, féktelen felhasználását róják fel a fejlett államoknak, és az emiatt beállt utolérési kényszerre hivatkoznak.
A Reuters idéz egy kínai kormánymegbízottat, aki szerint mindenképpen létrejön valamilyen egyezség a decemberben tartandó, koppenhágai éghajlatvédelmi tanácskozáson, amelyen az 2012-ben kifutó kiotói egyezmény folytatásáról kellene határozni.
Peking azonban csak a terhelés fokozatos és lassú visszafogására vállalhat kötelezettséget, így az általa a légkörbe juttatott üvegház-gázok mennyisége várhatóan 2030-ig még növekedni fog. Kínában időnként heti rendszerességgel adnak át egy-egy szén- vagy fosszilis tüzelőanyaggal fűtött erőmű-komplexumot, nagyrészt ennek köszönhető, hogy az üvegház gázok légkörbe juttatásában máris megelőzi az Egyesült Államokat.
A szükséges váltást fékezi, hogy a technológiai tervezők még csak most dolgoznak azokon a fejlesztéseken, amelyek nyomán át lehetne térni az alacsony fajlagos karbon-felhasználással folytatott termelésre. Ha pedig a tervek el is készülnek, akkor még mindig évtizedekre lehet szükség az átállás végrehajtásához.
Pedig a korrekcióra Kína különösen rá lenne utalva, mert az időjárás szélsőségesebbé válása ott különösen nagy pusztítást okozna. Egy amerikai becslés szerint az ázsiai államból 2007 során 6,6 milliárd tonna széndioxidot bocsátottak a levegőbe, ami már a közeli években a 8-10 milliárdos sávba szökhet fel.
A 2012 utáni, új éghajlatvédelmi programban Peking állítólag akkor hajlandó részt venni, ha a fejlett ipari államok – az 1990-esz szinthez képest – 2020-ig 40 százalékkal csökkentik az övegház-gázok kibocsátását, és ha egyidejűleg a GDP-jük 1 százalékát adományozzák a fejlődő államoknak, a globális felmelegedés megelőzését célzó fejlesztésekre.
Cserébe a kínai kormány kész lenne a GDP adott egységére eső fosszilis energiafelhasználást mérsékelni. A decemberi, koppenhágai tanácskozáson mindebből valószínűleg csak eléggé általános kötelezettségvállalások adódhatnak, amelyek éppen arra elegendőek, hogy az alapcél ne szenvedjen súlyos kudarcot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.