BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Protekcionizmust gyanítanak Brüsszelben, de nem perelnek

Az Egyesült Államok és gyakorlatilag az összes fontos feltörekvő ország is szerepel abban az európai bizottsági jelentésben, amely a gazdasági válság kezelése jegyében hozott kereskedelmi korlátozásokat veszi számba.

A brüsszeli elemzés szerint leginkább az egyes cégeket vagy iparágakat célzó támogatások torzítják a nemzetközi kereskedelmet. Ilyenek a GM-nek és Chryslernek nyújtott washingtoni kormányzati kölcsönök és az az autócsere-program, amelyben az üzemanyagfaló típusokat korszerűbb – hazai gyártású – modellekre cserélhetik az amerikaiak. Az unió azonban nem kíván eljárást indítani a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO), már csak azért sem, mert ezzel árthatna a GM európai érdekeltségeinek.

Kína, Oroszország, Indonézia, Brazília, továbbá Japán gazdaságélénkítő csomagjaiban is találtak közvetve vagy közvetlenül protekcionista intézkedéseket az Európai Bizottság szakemberei. Indonéziában például az új közbeszerzési törvény hátrányos a külföldi pályázók számára, Oroszország pedig az importtermékek bejutása és a külföldi tőkeberuházások elé gördített újabb akadályokat. Reuters

Lejtmenet

Az idén a nyolcvanas évek óta először csökken a világkereskedelem volumene – jósolják a mértékadó szervezetek és kutatóintézetek.

A nehéz helyzetet jelzi, hogy miközben a gazdaság egyéb területeiről az utóbbi hónapokban már biztató hírek érkeznek, az export-import adatok tovább romlanak.

A nehéz helyzetet jelzi, hogy miközben a gazdaság egyéb területeiről az utóbbi hónapokban már biztató hírek érkeznek, az export-import adatok tovább romlanak.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.