Az általános forgalmi adó (áfa) általános kulcsa július 1-jétől 5 százalékponttal, 20-ról 25 százalékra emelkedik, ez alól kivételt képeznek a tej és a tejtermékek, az ízesített tej, a gabona, a liszt, a keményítő vagy tej felhasználásával készült termékek, továbbá a távhőszolgáltatás, ezek esetében az adókulcs 18 százalék lesz.
A távhőszolgáltatás adókulcsa azonban előbb július 1-jétől 25 százalékra emelkedik, leghamarabb augusztus 1-jétől lesz 18 százalék, ugyanis a távhő kedvezményes áfakulcs alá sorolását az Európai Bizottságnak előzetesen engedélyeznie kell.
A 18 százalékos kulcs alá tartozik júliustól a tej (ideértve a sűrített tejet, illetve a cukrot vagy más édesítőanyagot tartalmazó tejet, a laktózmentes tejtermékeket is, míg az anyatej továbbra is mentes az adó alól), a tejszín, a tejfök, az író, az aludttej, a joghurt, a kefír, a vaj, a sajt, a túró, a nem cukorral, hanem valamely más ízesítőszer (például növényi adalékok, kakaó) hozzáadásával előállított ízesített tej (például a vaníliás, kakaós, karamellés tej, a szójatej), a tejpor. Az úgynevezett reggeli italok és a margarin áfája 25 százalék lett. Az új, kedvezményes kulcs terheli a kenyeret és az egyéb pékárukat is, vagyis 18 százalékos kulccsal adózik a kenyér (ideértve a cukor-, tejzsír-, szaharóz-, glukóz- és gluténmentes fajtákat is), a kétszersült, a pirított kenyér, a kifli, a zsemle, a gabonapehely, a pászka és egyes ostyatermékek, a kakaós csiga (de például a mézeskalács áfája 25 százalék).
Az időszakos elszámolású ügyletek esetében, azon elszámolási időszaknál, amely 2009. július 1-jét megelőzően lezárul, még a 20 százalékos mértéket kell alkalmazni, függetlenül attól, hogy a fizetés esedékessége később van. Elsődleges jogügyletek esetében a 2009. július 1-jét megelőzően fizetett előlegek 20 százalékos áfakulccsal adóznak, a 25 százalékos adó csak az előleggel csökkentett vételárrészt terheli. Ha az ellenértéket elszámolási időszakonként fizetik meg, akkor a 2009. július 1-je előtt lezáruló elszámolásokra - például távközlési szolgáltatásnál - kizárólag a 20 százalékos adómértéket lehet alkalmazni, akkor is, ha fizetni csak június 30. után kell. A június 30-a utánra áthúzódó elszámolásoknál - például bérleti díj esetén - szintén 20 százalék az áfa, ha a fizetési esedékesség július 1-je előttre esik.
A június 30-a utánra áthúzódó elszámolások - például az elektromos áram díjának - áfája megosztottan 20 és 25 százalék, ha kifizetésük június 30-át követően esedékes, mégpedig olyan arányban, amilyen arányban az áthúzódó időszak naptári napjai július 1-je előttre és utánra esnek. Az üzemanyagok (az ólmozott és az ólmozatlan benzin, a petróleum, valamint a tüzelő-, a fűtőanyag és az üzemanyag célú gázolaj) jövedéki adója ezer literenként egységesen 5.500 forinttal emelkedik, ami literenként - az új 25 százalékos áfa hatásával együtt - 6,90 forintos árnövekedést jelent. Az alkoholtartalmú italok jövedéki adója 6-7 százalékkal nő július 1-jétől.
Az alkoholtermékek jövedéki adója a jelenlegi 236 ezer forintról 251 ezer forintra, a bérfőzésben előállított gyümölcspálinka adója a mostani 118 ezerről 125.500 forintra, a söré 540-ről 575 forintra, az egyéb boré 8 ezerről 8.550 forintra, a pezsgőé 12.200-ról 12.950 forintra, míg a köztes alkoholtermékeké 18.800-ról 20.100 forintra emelkedik. A cigaretta tételes adója ezer szálanként 140 forinttal nő.
A jövedékiadó-minimum mind a cigaretták (5,4 százalék), mind pedig a fogyasztási dohányok (10,7 százalék) esetében növekedik, ennek következtében az ezer szálankénti cigaretta adóminimum 15.175 forintról 16 ezer forintra, míg a fogyasztási dohány és a finomra vágott fogyasztási dohány esetén a kilogrammonkénti adóminimum 6.070 forintról 6.720 forintra emelkedik. A jövedéki adó új mértékeinek hatályba lépésekor készleten lévő adózott jövedéki termékek után a készletérték jövedékiadó-emelésből adódó különbözetét általános forgalmi adóként nem kell befizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.